Zielona Góra: Karetka neonatologiczna z nowym sprzętem! [AUDIO]

2019-10-09 13:30 Maciej Juszczak
Karetka N
Autor: Dorota Gut

W walce o życie człowieka liczy się każda sekunda. W przypadku noworodków czy wcześniaków potrzeba specjalistycznego sprzętu. Taki trafił właśnie do zielonogórskiego szpitala.

Ratowanie życia noworodków ma być jeszcze prostsze. W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze jest specjalna karetka do transportu dzieci tuż po urodzeniu. Teraz zyskała nowe wyposażenie, które umożliwia wprowadzanie wcześniaków w kontrolowany stan hipotermii.

- Celowo w sposób kontrolowany obniżamy temperaturę dziecka, które doznało w okresie okołoporodowym niedotlenienia. A jak wiadomo, pociąga to za sobą bardzo poważne konsekwencje - powiedziała w rozmowie z Radiem ESKA dr Marzena Michalak – Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii w zielonogórskim szpitalu

Nowy sprzęt kosztował 100 tys. zł. Pomoże on zmniejszać skutki niedotlenienia wśród noworodków. Zielona Góra jest jednym z trzech miast w Polsce, jedynym w województwie lubuskim, które posiada specjalistyczną karetkę do ratowania życia noworodków. Podobne takie samochody są jeszcze w Bydgoszczy i w Poznaniu.

W tej chwili trwa szkolenie personelu. Lekarze nowej aparatury w ratowaniu noworodków zaczną używać pod koniec przyszłego tygodnia.

Długotrwałe niedotlenienie może być dramatyczne w skutkach - uważa dr Marzena Michalak – Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii