Zgubiona lub skradziona tablica rejestracyjna. Gdzie zgłosić, jak wyrobić nową tablicę, ile to kosztuje

2020-06-22 15:15 Rafał Mądry
Mazda MX-5 ND 30th Anniversary & Mazda MX-5 NA
Autor: Paweł Kaczor Mazda MX-5 ND & Mazda MX-5 NA

Tablice rejestracyjne są ważną częścią pojazdu i warto wiedzieć co zrobić, kiedy gdzieś je zgubimy, lub ktoś je ukradnie. Według polskiego prawa nie możemy prowadzić auta w którym brakuje chociażby jednej z "blach". Podpowiadamy, jak postępować w przypadku niespodziewanej sytuacji i jak ustrzec się przed większymi problemami.

Zgubione w kałuży po nawałnicy lub skradzione tablice najczęściej oznaczają problemy. Jest jednak kilka informacji, które warto wiedzieć w momencie wystąpienia niespodzianki. Po pierwsze ważna jest liczba brakujących "blach" - jeżeli zniknęła nam jedna tablica, to najczęściej odpadła nam w trakcie jazdy. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy tablic rejestracyjnych brakuje z przodu i z tyłu pojazdu. Wtedy najprawdopodobniej padliśmy ofiarą kradzieży.

W przypadku kradzieży tablic musimy jak najszybciej zgłosić się na komisariat policji w celu poinformowania funkcjonariuszy o zaistniałej sprawie. Złodzieje często wykorzystują tablice rejestracyjne do kradzieży paliwa na stacjach benzynowych - tankują auto "do pełna" i uciekają z miejsca zdarzenia. Policjanci mają obowiązek wystawienia zaświadczenia zgłoszenia kradzieży, z którym udajemy się do wydziału komunikacji.

Przeczytaj również: Czy zalane auto to już koniec? Co zrobić, aby uratować samochód i silnik?

Jeśli natomiast najzwyczajniej w świecie zgubiliśmy "blachę", to powinniśmy się zgłosić do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowaliśmy nasz pojazd. Tam, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, składamy oświadczenie o sytuacji. Dzięki temu możemy wystąpić o wtórniki tablic z dotychczasowymi numerami. Da się też przerejestrować samochód i otrzymać nowy dowód rejestracyjny i nowe tablice wraz z nalepką na przednią szybę, ale to już wyższy koszt. Tu warto zaznaczyć, że wtórniki otrzymamy tylko w przypadku, gdy mieliśmy białe tablice z najnowszym wzorem flagi europejskiej w rogu (a nie flagą polską). Czarne rejestracje również klasyfikują się do przerejestrowania, gdyż nie ma możliwości wykonania zamienników, podobnie jak tych białych z flagą Polski. W przypadku czarnej tablicy jest jednak łatwiej i nie musimy rezygnować ze starych blach. Są w Polsce prywatne firmy zajmujące się renowacjami starych tablic rejestracyjnych oraz ich dorabianiem (takie tablice nie mają nalewki z hologramem). Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - KLIKNIJ i SPRAWDŹ.

Do momentu ponownego założenia brakujących "blach" nie możemy poruszać się danym pojazdem. Za jazdę bez chociażby jednej rejestracji grozi nam mandat w wysokości 100 zł, a nawet zabranie dowodu rejestracyjnego auta. Na nic nie zdadzą się również domowe sposoby takie jak np. kawałek kartonu z numerami, położony za szybą.

Spotkanie grupy Youngtimer Warsaw pod PGE Narodowym
Autor: Paweł Kaczor Spotkanie grupy Youngtimer Warsaw pod PGE Narodowym

Dokumenty potrzebne w wydziale komunikacji:

1. Wniosek właściciela o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych
2. Dowód rejestracyjny pojazdu
3. Karta pojazdu (jeżeli była wydana)
4. Tablica rejestracyjna/tablice rejestracyjne, jeżeli nie zostały utracone
5. Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań o kradzieży/zagubieniu/zniszczeniu tablicy rejestracyjnej/tablic rejestracyjnych
6. Dokument tożsamości

Zobacz: Widzisz psa zamkniętego w aucie na upale? Zareaguj

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna wymagany jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawy związane z wnioskowaniem o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej/tablic rejestracyjnych w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest cudzoziemiec nieposiadający stałego pobytu na terenie RP, firma zagraniczna lub zagraniczne ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi wymagane są:

1. dokument tożsamości cudzoziemca: paszport oraz wiza pobytowa i potwierdzenie czasowego pobytu lub karta czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca – osoba fizyczna.
2. zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych wydane przez Ministra Gospodarki lub aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego dla oddziału zagranicznego przedsiębiorcy) – firma zagraniczna. Ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi – umowy międzynarodowe, zaświadczenia z ambasad, akredytacje.

Youngtimer Warsaw fotoSPOT 2020 vol.1
Autor: Paweł Kaczor Youngtimer Warsaw fotoSPOT 2020 vol.1

Wysokości opłat za wtórnik tablicy rejestracyjnej:

1. Wtórnik jednej tablicy rejestracyjnej:
- samochód osobowy, motocykl, ciągnik rolniczy, przyczepa - 53 zł (40 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna),
- motorower - 43 zł (30 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
2. Wtórnik tablic rejestracyjnych - 93 zł (80 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
3. Wtórnik jednej tablicy zabytkowej - 63 zł (50 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).
4. Wtórnik tablic zabytkowych - 113 zł (100 zł + 0,50 zł opłaty ewidencyjnej + 12,50 zł nalepka legalizacyjna).

Najnowsze