Złodzieje w wakacje nie odpoczywają! Pamiętaj o tym, by uniknąć nieprzyjemności podczas wyjazdów

2020-07-03 12:55 Maciej Lubczyński
złodziej, włamanie do samochodu
Autor: Shutterstock złodziej, włamanie do samochodu

Większość Polaków spędzi w tym roku wakacje w ojczyźnie. Z tego powodu nie tylko hotelarze i restauratorzy zacierają ręce na nasz przyjazd. Na napływ wczasowiczów czekają też złodzieje samochodowi. Jeśli nie zachowamy ostrożności, w ich ręce mogą wpaść nasze auta albo kosztowności pozostawione w pojazdach - cenne drobiazgi, portfele czy dokumenty.

W końcu upragniony urlop! Można odpocząć, wyjechać z dala od miasta i cieszyć się czasem spędzonym z rodziną, lub, jeśli ktoś woli, w kompletnym odosobnieniu. Zaczęły się wakacje, ale złodzieje nie próżnują. Są tam, gdzie czeka na nich okazja. Podobno to właśnie ona czyni złodzieja. O czym powinniśmy pamiętać, by uniknąć nieprzyjemności i strat na urlopie?

Sprawdź: Zawsze bierzemy za dużo jadąc na wakacje! Te triki pomogą w spakowaniu auta

Kradzież aut w popularnych i obleganych miejscowościach wypoczynkowych to żadna nowość. Wakacje ledwo się zaczęły, a my mieliśmy już okazję opisywać przypadek Mercedesa-AMG CLA 45 skradzionego kilka dni temu w Łebie. Ten sezon będzie dla rodaków trudniących się przestępstwami samochodowymi szczególny, bo większość wczasowiczów odpuści sobie zagraniczne wyjazdy i wybierze polskie kurorty.

Kosztowności noś przy sobie

Zgiełk nadmorskich miasteczek może sprzyjać tym, którzy polują na cudzą własność. Chodzi oczywiście nie tylko o samochody, ale i drobiazgi takie jak torebki, portfele czy kosztowności pozostawione na widoku. Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać cennych rzeczy w zaparkowanym aucie i ukrywajmy to, co w samochodzie zostać musi. Kradzież drobnych, wartościowych przedmiotów jest o wiele łatwiejsza niż zwędzenie całego auta. Koniecznie zabierajmy ze sobą dokumenty i klucze lub karty wstępu do miejsca, w którym nocujemy. Utrata samochodu, dokumentów i klucza do hotelowego pokoju brzmi jak prawdziwy wakacyjny koszmar.

Pisaliśmy: Przygotuj samochód na wakacje. Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem na urlop?

W niemal każdej nadmorskiej miejscowości, w środku sezonu znajdą się ulice, którymi przetacza się tłum pieszych, ale i takie, w które mało kto zagląda. Choć jest to wariant kosztowny i czasochłonny, najbezpieczniej będzie parkować na strzeżonych parkingach, lub tam po prostu tam, gdzie ruch wczasowiczów jest najgęstszy. Jeśli wybieramy miejsce noclegowe, sprawdźmy, czy oferuje ono parking strzeżony lub podziemny. Większość obiektów uwzględnia potrzeby zmotoryzowanych, ale często wymaga to wcześniejszego potwierdzenia z naszej strony.

Auta kradnie się nad morzem. W górach - sporadycznie

Jak wynika z policyjnych statystyk, w każdym sezonie letnim, z wypoczynkowych miejscowości giną samochody. Prym wiedzie oczywiście Trójmiasto, ale jeśli chodzi o mniejsze miejscowości, wysoko w policyjnych statystykach plasuje się Łeba. Dużo rzadziej kradnie się auta w górach. W Zakopanem, w okresie od lipca do sierpnia 2014 roku, skradziono tylko jeden samochód. 

Nie przegap: Czy można spać w kamperze w dowolnym miejscu? Nocowanie na dziko - co mówią przepisy? - PORADNIK

Niespodzianka po powrocie

Kradzież aut w wakacje może mieć też inne oblicze. Czasem, wracamy z udanego urlopu, otwieramy garaż, w którym zazwyczaj czeka na nas drugi samochód, a tam... pustki! W sezonie letnim, policja regularnie notuje zgłoszenia od osób, które wyjechały na dłuższy czas, a po powrocie zorientowały się, że zostały okradzione. Odnalezienie takiego auta najczęściej jest już niemożliwe. Przed wyjazdem zabezpieczajmy uważnie swoje ruchomości i poinformujmy sąsiadów o naszej nieobecności. Pozwoli to zmniejszyć szanse na niemiłą niespodziankę po powrocie.

Najnowsze