Bydgoszcz: Wywóz śmieci i organizacja odpadów w dobie koronawirusa. Jak to wygląda?

2020-04-06 11:56 EIB
Będzie łatwiejsza segregacja śmieci w Bydgoszczy?
Autor: pixabay.com Będzie łatwiejsza segregacja śmieci w Bydgoszczy?

Największa w historii miasta wymiana pojemników w 3 sektorach odbywa się z czasie zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Miasto informuje, że na bieżąco koordynuje uzupełnianie brakujących pojemników na poszczególnych nieruchomościach.

W związku z pojawiającymi się pytaniami mieszkańców o konieczność wymiany pojemników na odpady komunalne informujemy, że prowadzone działania wynikają bezpośrednio z przepisów prawa, które określają konieczność realizowania usługi odbierania śmieci od mieszkańców w drodze przetargu. Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej miasto zostało zobowiązane do wyboru oferty firmy Komunalnik na odbiór odpadów w trzech z dziewięciu sektorów miasta.

Pod koniec marca br. na osiedlach:

  • Bydgoszcz Wschód-Siernieczek-Brdyujście,
  • Nowy Fordon (sektor II),
  • Bielawy,
  • Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto (sektor IV),
  • Czyżkówko,
  • Flisy,
  • Okole,
  • Osowa Góra,
  • Piaski,
  • Smukała-Opławiec-Janowo (sektor V)

rozpoczęło się rozstawianie ponad 40 tysięcy nowych pojemników. W związku z panującą epidemią koronawirusa pojawiły się przejściowe problemy z dostarczeniem nowych pojemników do nieruchomości. Na podstawie wyjaśnień firmy Komunalnik nowe pojemniki zostały zatrzymane na polskiej granicy, co wpłynęło na dostarczenie wszystkich pojemników. Miasto weryfikuje, czy sytuacja epidemiczna wpłynęła na sposób i terminowość dostarczania pojemników. Aktualnie prowadzona jest procedura szybkiego reagowania i podstawiania pojemników w brakujących miejscach. Na zgłoszenia mieszkańców czekamy również pod adresem: odpady@um.bydgoszcz.pl

ZOBACZ: Mundurowi informowali bezdomnych o nowych obostrzeniach [ZDJĘCIA]

Harmonogramy odbioru odpadów bez zmian
Urząd Miasta w Bydgoszczy informuje również, że odbiór odpadów komunalnych w sektorach, gdzie odbierał do tej pory Remondis jest kontynuowany zgodnie dotychczasowym harmonogramem. To oznacza, że harmonogramy odbioru odpadów pozostaną bez zmian.

- Pierwsze analizy sposobu i terminowości odbioru odpadów przez firmę Komunalnik nie budzą większych zastrzeżeń. -wyjaśniają urzędnicy.  -Na bieżąco monitorujemy online wszystkie firmy odbierające odpady w Bydgoszczy. W przypadku nieprawidłowości naliczane są kary umowne.

Wywóz śmieci od osób, które są na kwarantannie w Bydgoszczy

Odpady komunalne od osób przebywających na kwarantannie są odbierane oddzielnie. Na tle innych miast wprowadzona procedura w Bydgoszczy jest dużo ostrzejsza i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Odpady z kwarantanny odbierane są indywidualnie z każdej posesji. Nie ma wówczas zagrożenia przemieszczania się wirusa na inne odpady.

- To ważne zadanie realizujemy wspólnie z miejską spółką ProNatura - mówią urzędnicy. 

PRZECZYTAJ: Bydgoszcz: Więcej czasu na rejestrację pojazdów

Super Raport 03.04 - Goście: Leszek Miller, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Koronawirus w Bydgoszczy - tu znajdziesz wszystkie informacje