Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja

i

Autor: Pixabay Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja

Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja

2021-03-08 12:56

Gdzie i kiedy będzie można oglądać nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Internecie? Czy udział we mszy jest obowiązkowy? W dobie pandemii koronawirusa i obostrzeń wprowadzanych przez rząd udział w Drodze Krzyżowej nie jest taki oczywisty. Wiele parafii zdecydowało się, przez wzgląd na to, że we mszach może uczestniczyć zdecydowanie mniej wiernych, na transmitowanie nabożeństw, w tym także drogi krzyżowej. Czym jest Droga Krzyżowa? To jedno z najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu. Ma ona upamiętniać męki Jezusa Chrystusa. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać transmisję drogi krzyżowej online? Przeczytajcie.

Świąteczna dekoracja: wielkanocny wianek [WIDEO]

Spis treści

 1. Droga Krzyżowa 2021: Co to jest Droga Krzyżowa?
 2. Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja online
 3. Droga Krzyżowa 2021: Transmisja online
 4. Droga Krzyżowa 2021: Gdzie słuchać, transmisja w radio
 5. Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja w telewizji
 6. Droga Krzyżowa 2021: 14 stacji Drogi Krzyżowej. Jakie są stacje?

Droga Krzyżowa 2021: Co to jest Droga Krzyżowa?

Droga Krzyżowa w Kościele katolickim to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.

Nazwa ta używana jest też w kontekście samej męki Chrystusa, nabożeństwa rozważania stacji Drogi Krzyżowej, przedstawienia pasyjnego oraz czwartej tajemnicy części bolesnej różańca.

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej zrodziła się w Jerozolimie. Na jej powstanie miał wpłynąć fakt odnalezienia Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.

Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Papież ten w tym samym roku wydał specjalne Breve, na mocy którego stacje Drogi krzyżowej zaczęto erygować w kościołach parafialnych (św. Leonard osobiście erygował 571 Dróg Krzyżowych w kościołach na terenie Itali).

Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech; praktykowało go wielu świętych. Św. Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w Wielkim Poście.

Zobacz koniecznie: Jałmużna wielkopostna 2021: Skarbonka Caritas. Gdzie dostać skarbonkę?

PRZECZYTAJ: Wielki Post 2021: Od kiedy do kiedy? Ile trwa i kiedy się kończy?

Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja online

Gdzie będzie można oglądać transmisję online Drogi Krzyżowej?

W czasach pandemii koronawirusa epidemiolodzy oraz rząd sugerują, by ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z innymi ludźmi. Dlatego parafie wychodząc na przeciw potrzebom swoich wiernych decydują się na transmisję online mszy i Drogi Krzyżowej. 

Gdzie będzie można oglądać Drogę Krzyżową 2021?

Droga Krzyżowa 2021: Transmisja online

Watykan, Bazylika św. Piotra - transmisja dostanę będzie TUTAJ

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej - transmisja dostępna będzie TUTAJ

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu - transmisja dostępna będzie na YouTube

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - transmisja dostępna będzie na YouTube

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze - transmisja dostępna będzie na YouTubeZobacz: Pedofilia w Kościele: Ci księża trafili przed sąd. Historie ich ofiar są SZOKUJĄCE

Droga Krzyżowa 2021: Gdzie słuchać, transmisja w radio

Droga Krzyżowa 2021 będzie transmitowana także przez rozgłośnie radiowe. Słuchacze, którzy szukają transmisji Drogi Krzyżowej w radio mogą ją znaleźć na antenie, między innymi, Radia Maryja.

Droga Krzyżowa 2021: Gdzie oglądać, transmisja w telewizji

Wierni, którzy chcą obejrzeć Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w telewizji,będą mogli to zrobić za pośrednictwem TV TRWAM w każdy piątek o godz. 17:00 w dniach:

 • 19 lutego,
 • 26 lutego,
 • 5 marca,
 • 12 marca,
 • 19 marca,
 • 26 marca.

Droga Krzyżowa 2021: 14 stacji Drogi Krzyżowej. Jakie są stacje?

Podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej ministranci z krzyżem i świecami wraz z wiernymi przechodzą od stacji do stacji. Przy każdej stacji prowadzący mówi: Stacja pierwsza (druga, trzecia itp.), po czym wymienia zapisane w tradycji katolickiej kolejne stacje Drogi Krzyżowej:

 1. Pan Jezus na śmierć skazany.
 2. Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona.
 3. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy.
 4. Pan Jezus spotyka swą Matkę.
 5. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
 6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
 7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
 8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
 9. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci.
 10. Pan Jezus z szat obnażony.
 11. Pan Jezus przybity do krzyża.
 12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
 13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.
 14. Pan Jezus złożony do grobu.

W najnowszych czasach niekiedy pojawia się także 15. stacja, tj. Zmartwychwstanie, które, jak wierzą chrześcijanie, nadaje sens całej ofierze Jezusa.