To MUSISZ WIEDZIEĆ przed egzaminem ósmoklasisty: Trzeba mieć MASECZKĘ? Sprawdź, co można wnieść i w co się ubrać

2021-03-15 13:47
Egzamin ósmoklasisty 2021 - to trzeba wiedzieć
Autor: Alexandra_Koch / Pixabay / zdjęcie ilustracyjne Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty 2021: Czy maseczka jest obowiązkowa? Co można wnieść na egzamin? Jak się ubrać? Sprawdź!

Ważne informacje dla ósmoklasistów! Oto wszystko, co trzeba wiedzieć przed próbnym egzaminem ósmoklasisty 2021 organizowanym przez CKE, na którym będą obowiązywały takie same zasady jak na oficjalnym egzaminie. Wyjaśniamy, co można wnieść na egzamin, czy maseczka jest obowiązkowa oraz w co wypada się ubrać.

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Już 17 marca uczniowie przystąpią do próbnego egzaminu z języka polskiego przygotowanego przez CKE, a w maju czeka ich oficjalny egzamin. W ciągu trzech dni ósmoklasistów czekają trzy egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego (większość uczniów napisze język angielski).

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2021:

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Na rozwiązanie zadań z arkusza uczniowie będą mieli 120 minut na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, sto minut na egzaminie z matematyki i 90 minut - na języku obcym nowożytnym.

Jednak zanim uczniowie przystąpią do oficjalnego egzaminu, czeka ich próbny egzamin ósmoklasisty 2021 przygotowany przez CKE. To idealna okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności i przekonać się, co jeszcze trzeba powtórzyć. Harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 prezentuje się następująco:

 • 17 marca 2021 (środa), godz. 9:00 – język polski
 • 18 marca 2021 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
 • 19 marca 2021 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

O czym trzeba pamiętać zarówno przed próbnym egzaminem ósmoklasisty, jak i przed tym oficjalnym? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Spis treści

 1. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2021?
 2. Czy maseczka jest obowiązkowa na egzaminie ósmoklasisty 2021?
 3. Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2021?
 4. Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2021?

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty 2021?

Zarówno na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021, jak i na właściwym, będą obowiązywały te same zasady dotyczące tego, co można wnieść na salę. Ważne, aby uczniowie zapamiętali, jakie przedmioty mogą mieć ze sobą na egzaminie - wniesienie niedozwolonych rzeczy może skutkować nawet unieważnieniem egzaminu! Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania:

 • pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem,
 • linijkę na egzamin ósmoklasisty z matematyki.

CKE wyraźnie zaznacza, że na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Oznacza to, że zabronione jest wnoszenie na egzamin m.in. telefonów komórkowych.

Czy maseczka jest obowiązkowa na egzaminie ósmoklasisty 2021?

Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce, próbny egzamin ósmoklasisty 2021, a później zapewne także oficjalny egzamin, będzie musiał odbyć się w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że uczniów i nauczycieli będą obowiązywały dodatkowe, specjalne procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie pandemii Covid-19. W związku z tym, ósmoklasiści do szkoły będą musieli przyjść w maseczkach (przyłbice nie są już dozwolone!). Nos i usta zakrywać maseczkami będą musieli także nauczyciele, którzy będą obecni na sali. Uczniowie nie będą jednak musieli pisać egzaminu ósmoklasisty 2021 w maseczkach. Odsłonięcie ust i nosa będzie dozwolone po zajęciu wyznaczonego miejsca na sali.

Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2021?

Ósmoklasiści powinni też wiedzieć, że na egzamin należy się stosownie ubrać. Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty to egzamin państwowy, organizowany przez CKE, więc powinien obowiązywać na nim strój galowy. Niektórzy chyba o tym zapominają i przychodzą na egzamin w dresach, sportowych strojach jak z siłowni, albo w bardzo krótkich spódniczkach, czy bluzkach jak na dyskotekę. Stosowny ubiór powinien się składać na przykład z:

 • białej koszuli,
 • spodni garniturowych,
 • ciemnej spódnicy
 • sukienki z rękawem lub na szerokich ramiączkach, z niedużym dekoltem lub z kołnierzykiem

Więcej o tym, jak należy się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2021 przeczytaj w artykule: Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2021? Niektórzy GRUBO przesadzają. To nie SIŁOWNIA, ani DYSKOTEKA!

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2021?

Uczniowie zastanawiają się także, co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2021. Materiał obowiązujący na teście został okrojony w 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa w Polsce. Ósmoklasistów z pewnością ucieszy skrócona lista lektur obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty. Wykreślono z niej m.in. "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego oraz reportaże Melchiora Wańkowicza - dotychczasowe postrachy ósmoklasistów. W arkuszach CKE z matematyki i polskiego pojawią się na pewno tzw. pewniaki, czyli pytania, które co roku powtarzają się na egzaminie. Wśród nich będą na pewno określone typy zadań. Dlatego przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki na pewno warto powtórzyć:

 • twierdzenie Pitagorasa
 • działania na potęgach
 • działania na pierwiastkach
 • obliczanie procentów
 • średnią arytmetyczną

Z kolei przed egzaminem ósmoklasisty 2021 z języka polskiego uczniowie powinni koniecznie przeczytać:

 • "Pana Tadeusza"
 • "Zemstę"
 • "Balladynę"

Pytania o bohaterów i treść tych lektur to egzaminacyjne pewniaki! Więcej o pewniakach przeczytasz w naszym materiale: Egzamin ósmoklasisty 2021. Uczniowie liczą na PRZECIEKI. To na pewno będzie na egzaminie!

Piszesz egzamin ósmoklasisty 2021? Więcej informacji poniżej:

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE