Egzamin ósmoklasisty 2022: angielski, pewniaki. Z tego warto się przygotować!

2022-01-19 12:17
Egzamin ósmoklasisty
Autor: SHUTTERSTOCK Egzamin ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. Język angielski, wraz z innymi językami nowożytnymi, będzie ostatnim sprawdzianem. Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego? Są pewniaki, z którymi warto się zapoznać. Dobra wiadomość jest taka, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty co prawda nie można nie zdać, ale jest obowiązkowy, co oznacza, że napisać go musi każdy. Odbywa się on w formie pisemnej przez trzy kolejne dni. W 2022 r. odbędzie się on w dniach 24-26 maja. Tradycyjnie, pierwszy w harmonogramie jest język polski, następnie matematyka, a na końcu język nowożytny. Najwięcej uczniów napisze egzamin ósmoklasisty 2022 z języka angielskiego. Jak się do niego przygotować? Oprócz sumiennej nauki i powtórzenia materiału ze szkoły, warto sprawdzić arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Rozwiązywanie zadań, które były na egzaminie ósmoklasisty z angielskiego chociażby w ubiegłym roku zapozna Was i oswoi z tym, co Was wkrótce czeka. Oto arkusze z jęz. angielskiego z 2021 roku:

Ferie na bydgoskim lodowisku. Przed Torbydem długa kolejka

Egzamin ósmoklasisty 2022 z angielskiego - co powtórzyć?

Im bliżej egzaminu ósmoklasisty 2022, tym więcej zapytań w internecie o to, co będzie na egzaminie z języka angielskiego. Co warto powtórzyć? Z całą pewnością warto skupić się na najwyżej punktowanym zadaniu otwartym, którym jest pisemna forma wypowiedzi. Za poprawnie napisany tekst można otrzymać aż 10 punktów. W poprzednich latach, za poprawnie napisany egzamin ósmoklasisty z angielskiego, składający się mniej więcej z 14 zadań, można było zdobyć maksymalnie 55 punktów.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - pewniaki z jęz. angielskiego

Egzamin ósmoklasisty co roku ma podobną formę. Przeglądając arkusze można zatem zauważyć, że pewne elementy i rodzaje zadań się powtarzają. Jakie są zatem pewniaki z angielskiego na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego podzielony jest na pięć części, w każdej może pojawić się co najmniej jedno zadanie otwarte. Oto, jakie rodzaje zadań najprawdopodobniej się pojawią:

  • sprawdzające rozumienie ze słuchu. W ramach tych zadań do odsłuchania będą krótkie teksty (odtwarzane dwukrotnie), na podstawie których będzie trzeba rozwiązać zadania otwarte. Nie zdziwcie się, jeśli cześć z zadań opartych będzie na materiale ikonograficznym.
  • sprawdzające umiejętność reagowania, w ramach których również mogą być odtwarzane wypowiedzi.
  • z rozumienia tekstów pisanych - tutaj czekają zadania oparte na gotowych tekstach, mogą pojawić się też obrazki. Pojawią się tu zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
  • Sprawdzian znajomości gramatyki i słownictwa na podstawie pojedynczych zdań lub krótkich tekstów, bądź obrazków
  • Wypowiedź pisemna - na zakończenie egzaminu ósmoklasisty z jęz. angielskiego do napisania będzie krótki tekst do 120 wyrazów. W poleceniu, które napisane będzie w języku polskim, podany będzie początek wypowiedzi wraz z trzema podpunktami, które trzeba będzie rozwinąć.

Zadania z angielskiego na egzaminie ósmoklasisty 2022

Podczas egzaminu ósmoklasisty z jęz. angielskiego uczniowie spotkają się m.in. z koniecznością: tłumaczenia fragmentów zdań na język angielski, parafrazy zdań, uzupełnienia luk, układania fragmentów zdań z podanych elementów leksykalnych, odpowiedzi na pytania, a także napisania notatki, e-maila, zaproszenia, ogłoszenia bądź wpisu na bloga.

Na egzamin ósmoklasisty 2022 z j. angielskiego warto powtórzyć także czasowniki modalne i nieregularne, czasy i tryby czasowników, liczebniki główne i porządkowe czy też stopniowanie.

Egzamin ósmoklasisty 2022 z j. angielskiego rozpocznie się 26 maja (czwartek) o godz. 9:00. Czas trwania to 90 minut.

Sonda
Czy egzamin ósmoklasisty to dobry pomysł na sprawdzenie wiedzy ucznia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE