Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Sprawdź zakres materiału! Co będzie na egzaminie z polskiego?

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Sprawdź zakres materiału! Co będzie na egzaminie z polskiego?

Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski. Sprawdź zakres materiału! Co będzie na egzaminie z polskiego?

2021-12-09 13:00

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami. Już 24 maja 2022 roku uczniowie zmierzą się z językiem polskim, a w kolejnych dniach staną oko w oko z matematyką oraz językiem obcym. Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego? Czego mogą spodziewać się zdający? Jaki zakres materiału ma obowiązywać na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, by jak najlepiej się przygotować!

Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego rozpocznie się 24 maja 2022 roku punktualnie o godzinie 9:00. Choć zostało jeszcze trochę czasu, uczniowie przygotowują się już do pierwszego z szeregu egzaminów, jakie czekają ich w maju. Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego będzie trwał 120 minut. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów. To o 5 punktów mniej niż w latach ubiegłych. Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego ma składać się z dwóch części. Co należy o nich wiedzieć?

  • I część: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad oraz posługiwanie się poprawną polszczyzną - maksymalnie 25 pkt (około 20 zadań opartych na dwóch tekstach i około połowa zadań otwartych),
  • II część: wypracowanie - maksymalnie 20 pkt (temat wypracowania do wyboru: rozprawka albo opowiadanie).

Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego trwać będzie dokładnie dwie godziny. - Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem lub atramentem - przypomina CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Język polski [ZAKRES MATERIAŁU]

Czego można spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego? Arkusze i ich zawartość uczniowie poznają dopiero 24 maja 2022 roku o godzinie 9:00. Pewne jest jednak, że nie znajdzie się w nich nic spoza obowiązującego programu nauczania. Dokładne przestudiowanie zakresu materiału bardzo pomoże w uniknięciu niespodzianek w dniu egzaminu. Będzie sporo pytań otwartych, ale i kilka zamkniętych. Zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, pracy z tekstem, przedstawienia swojego stanowiska w formie pisemnej, a także wypracowanie (rozprawka bądź opowiadanie) to niemal pewniaki. W dalszej części artykułu załączamy galerię zdjęć z pełnym arkuszem CKE z ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Przed egzaminem ósmoklasisty 2022 z języka polskiego warto przypomnieć sobie wszystkie pozycje z obowiązującej listy lektur. Mając wiedzę na ich temat, nic nie powinno nas specjalnie zaskoczyć.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE