Wybory prezydenckie 2020

i

Autor: UM Olsztyn Dużo chętnych po zaświadczenie o prawie do głosowania. Kielecki ratusz wydłuża godziny pracy

Kiedy iść głosować? Kiedy są najmniejsze kolejki? Podpowiadamy [WYBORY 2020]

2020-07-07 15:00

Wybory 2020: W niedzielę (12.07.2020) odbędą się wybory prezydenckie 2020. Sprawdź w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, gdzie można zagłosować i co w przypadku, gdy chcemy zagłosować w miejscu innym niż naszego zamieszkania. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wyborów prezydenckich 2020.

Kiedy iść głosować? Kiedy są najmniejsze kolejki? Podpowiadamy

W niedzielę, 12 lipca wybierzemy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed I turą, z automatu będą dopisane w II turze wyborów. Nie ma potrzeby ponownego składania wniosku.

Osoby, które chcą dopisać się do spisu przed II turą, mają czas tylko do wtorku (7.07.2020).

- Przypominamy też, że jeśli planujemy urlop lub z innych powodów 12 lipca będziemy poza miejscem zamieszkania, weźmy zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym miejscu na terenie Polski. Termin na pobranie zaświadczenia upływa 10 lipca - mówią bydgoscy urzędnicy.

ZOBACZ: Wybory 2020: Chcesz głosować w wyborach prezydenckich? Dopisz się do spisu wyborców!

II tura wyborów: turyści głosują w Gdańsku

Spis treści

  1. Kiedy iść głosować? Kiedy są najmniejsze kolejki? Podpowiadamy
  2. Wybory 2020 - godziny głosowania
  3. Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym
  4. Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?
  5. Wybory 2020 - potrzebne dokumenty

Wybory 2020 - godziny głosowania

W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze podczas wyborów prezydenckich 20202? W całej Polsce lokale wyborcze w czasie wyborów 2020 otwarte będą już od godziny 7:00. Zamknięcie lokali nastąpi o godzinie 21:00 i to właśnie do tej godziny będzie można oddawać głos na swojego kandydata na prezydenta w wyborach 2020. 

Jeśli wszedłeś do lokalu wyborczego przed czasem oficjalnego zakończenia głosowania na prezydenta (przed godziną 21:00) będziesz mógł oddać swój głos.

PRZECZYTAJ: Wybory 2020: Tłumy przy urnach w Bydgoszczy. To nic w porównaniu z frekwencją w... Toruniu!

Wybory 2020 - liczba osób w lokalu wyborczym

Wybory prezydenckie 2020 odbywają się w reżimie sanitarnym, dlatego należy pamiętać o tym, że w lokalu wyborczym będzie mogła znajdować się w jednym czasie ściśle określona liczba osób. Jest to zależne od wielkości pomieszczenia, w którym odbywać się będą wybory 2020. W związku z tym, planując swój udział w wyborach 2020, należy wziąć pod uwagę to, żeby nie odkładać głosowania na ostatnią chwilę, ponieważ przed lokalami wyborczymi mogą ustawiać się kolejki.

Wybory 2020 - kiedy są najmniejsze kolejki?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 12.07.2020 (niedziela) w godzinach 7:00-21:00. Tradycyjnie najmniej osób chcących zagłosować jest w czasie trwania mszy. To właśnie w drodze do kościoła lub z, Polacy najczęściej decydują się oddać głos w wyborach. Jeśli nie chcesz stać w kolejce, warto iść głosować wcześnie rano. W godzinach popołudniowych i wieczornych kolejki di urn są coraz większe. Zwłaszcza w czasie wyborów 2020 mogą być one o wiele większe, niż pamiętamy je z ubiegłych lat. Jest to spowodowane tym, że wybory prezydenckie 2020 przeprowadzane są w reżimie sanitarnym i w związku z tym w lokalu wyborczym jednocześnie może znajdować się ściśle określona liczba osób.

SPRAWDŹ: Wybory 2020: Co musisz wiedzieć przed drugą turą?

Wybory 2020 - potrzebne dokumenty

Zanim otrzymasz kartę do głosowania będziesz musiał okazać komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość. Może to być:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • karta miejska,
  • legitymacja.

Pamiętaj o tym, że dowód potwierdzający twoją tożsamość musi zawierać zdjęcie, imię, nazwisko, oraz informacje o instytucji, która go wydała.

- Przed wydaniem karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzenia tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Sonda
Idziesz czy rezygnujesz?
Nasi Partnerzy polecają