Koronawirus w Polsce. Przerażająca liczba mandatów. UJAWNIONO dane

2020-10-18 16:04 EIB, PAP
Koronawirus w Polsce. Przerażająca liczba mandatów. UJAWNIONO dane
Autor: Pixabay Koronawirus w Polsce. Przerażająca liczba mandatów. UJAWNIONO dane

Komenda Główna Policji podsumowała działania mundurowych sprawdzających obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia. - Pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające.

Koronawirus w Polsce: Posypały się mandaty za brak maseczki chroniącej usta i nos

- Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - przekazał w rozmowie z PAP Ciarka.

Zobacz: Bydgoszcz i powiat bydgoski w czerwonej strefie! [LISTA CZERWONA STREFA 15.10.2020]

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Koronawirus: Policja i Sanepid sprawdzają osoby na kwarantannie

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężną w wysokości do 30 tys. zł.

Spis treści

  1. Koronawirus w Polsce: Posypały się mandaty za brak maseczki chroniącej usta i nos
  2. Koronawirus: Policja i Sanepid sprawdzają osoby na kwarantannie
  3. Koronawirus: Policja sprawdza środki transportu
  4. Koronawirus: Ilu policjantów jest chorych na koronawirusa?

Koronawirus: Policja sprawdza środki transportu

Ciarka podał również, że ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła już 158 tys. takich kontroli - informuje PAP.

- Od początku działań skontrolowano również ok. 274,3 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz ok. 9,6 tys. miejsc organizacji wesel - podkreślił w rozmowie z PAP Ciarka.

Koronawirus: Ilu policjantów jest chorych na koronawirusa?

Rzecznik KGP przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród funkcjonariuszy. Według nich, 827 policjantów oraz 109 pracowników policji zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 2115 policjantów oraz 260 pracowników policji. Ponad 11130 policjantów było na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej ok. 2270 funkcjonariuszy.

- Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania. Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb - zaapelował podczas rozmowy z PAP Ciarka.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE