Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 11 sierpnia?

i

Autor: Pixabay Kartka z kalendarza. Co wydarzyło się 11 sierpnia?

11 sierpnia. Co to za data? Tragiczna śmierć dwóch harcerek i katastrofa śmigłowca w polskich górach! [KARTKA Z KALENDARZA]

2020-08-11 8:54

Jakie znane osoby obchodzą dziś urodziny? Czyje imiona widnieją w kalendarzu? W naszej Kartce z kalendarza znajdziecie również ciekawostki historyczne, o których mogliście nie mieć pojęcia. Dzisiejsza data zapisała się jako niezwykle krwawy i smutny dzień, ale nie tylko! To także moment, w którym zapobieżono katastrofie mogącej się stać jednym z najstraszliwszych zamachów terrorystycznych! Co jeszcze wydarzyło się 10 sierpnia? Sprawdźcie koniecznie!

Czyje imieniny są 10 sierpnia?

Dzień 11 sierpnia to zwykle 223 dzień obowiązującego w Polsce kalendarza gregoriańskiego. Ponieważ aktualny rok 2020 jest rokiem przestępnym, tym razem 11 sierpnia staje się 224 dniem roku. Kolejny taki rok nadejdzie dopiero za cztery lata w roku 2024. Kto obchodzi dziś imieniny? W kalendarzu znalazły się następujące imiona: Aleksander, Filomena, Klara Włodzimierz i Zuzanna.

Co wydarzyło się 10 sierpnia?

Dzisiejsze kalendarium otwiera wydarzenie z przełomu XV i XIV wieku, które stało się przyczyną niewątpliwie największej serii skandalów obyczajowych na dworze papieskim. 11 sierpnia 1492 roku hiszpański kardynał Rodrigo Borgia został wybrany na urząd papieża. Jako głowa kościoła rzymskokatolickiego przyjął imię Aleksandra VI i w krótkim czasie zasłynął jako jeden z najbardziej przebiegłych, brutalnych i rozwiązłych papieży. W czasie 11-letniego pontyfikatu na watykańskim dworze nie brakowało intryg, przekupstw i skrytobójstw. Papież niejednokrotnie uciekał się do trucia niewygodnych osób, a swoje dzieci osadzał na najbardziej wpływowych stanowiskach. Postać Godrigo Borgii przeniknęła do popkultury, w której pojawia się do dziś.

W roku 1579 trwał wieloletni konflikt zbrojny nazwany później I wojna polsko-rosyjską. 11 sierpnia król Stefan Batory rozpoczął oblężenie twierdzy połockiej (tereny dzisiejszej Białorusi).

11 sierpnia 1733 roku dokonano transportu zwłok Jana III Sobieskiego, jego małżonki Marii Kazimiery d’Arquien oraz Augusta II Mocnego z Warszawy do Krakowa. Ekshumacja doszła do skutku, szczątki monarchów złożono na Wawelu.

W 1769, podczas konfederacja barska, wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Opór naszych rodaków na nie wiele się zdał i już następnego dnia twierdza padła pod naporem wroga.

Dokładnie 11 sierpnia 1932 roku władze polskie oficjalnie utworzyły Białowieski Park Narodowy. Znajdujący się aktualnie na terenie województwa podlaskiego park jest drugim polskim i jednym z pierwszych europejskich parków narodowych. Możemy w nim podziwiać m.in. żyjące na wolności żubry.

W czasie II wojny światowej nie brakuje tragicznych wydarzeń związanych z datą 11 sierpnia. Tego dnia w 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta żydowskiego w Bełchatowie. W tym samym czasie we wsi Jasienica Rosielna na Podkarpaciu gestapowcy dokonali krwawej masakry blisko tysiąca Żydów.

W roku 1976 w Meksyku spadł meteoryt! Warzący prawie 2 kg głaz wylądował na przedmieściach meksykańskiego Acapulco pozostawiając płytki 30-centymetrowy krater.

26 lat temu (1994 rok) doszło do tragicznej w skutkach katastrofy lotniczej. Podczas trwającej akcji ratunkowej w Dolinie Olczyskiej w Tatrach rozbił się śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W przerażającym zdarzeniu zginęło 4 ratowników.

W 2017 roku w dniach 11 i 12 sierpnia przez Polskę przetoczyła się gigantyczna nawałnica, która zabiła dwie harcerki obozujące wraz z łódzką drużyną w województwie pomorskim. W sumie podczas nawałnicy zginęło aż 6 osób, a 62 zostały ranne. Pogoda w tamtych dniach była niesamowicie niszczycielska – łączne straty w skali kraju oszacowano na kilka miliardów złotych.

Osoby urodzone 11 sierpnia

11 sierpnia 1842 roku w Warszawie urodził się Feliks Kozubowski. Był słynnym literatem, powieściopisarzem oraz publicystą. Brał udział w powstaniu styczniowym, jednym z największych wystąpień zbrojnych przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. Zmarł w 1907 roku w Krakowie.

W 1909 dnia 11 sierpnia na świat przyszedł Wu Han. Był chińskim historykiem, pisarzem i dziennikarzem. Pracował na jako wykładowca na Uniwersytecie Tsinghua, a w latach 1949-1966 pastował urząd wiceburmistrza Pekinu. W komunistycznych Chinach nie miał łatwo. Jego twórczość została uznana za niebezpieczną, przez co Wu został wkrótce aresztowany i zmarł podczas tortur w więzieniu. Wydarzenie to uznawane jest za początek rewolucji kulturalnej w Chinach.

Irena Hejducka-Kuźmicka polska lekkoatletka, sprinterka, a przede wszystkim mistrzyni Polski, uczestniczka mistrzostw Europy i zdobywczyni wielu prestiżowych odznaczeń, urodziła się 11 sierpnia 1929 w Katowicach.

Tego samego dnia w 1943 roku urodził się również Krzysztof Meyer, słynny kompozytor, pianista, a także pedagog i autor książek o muzyce. Meyer napisał ponad sto utworów, które zyskały ogromną sławę. Dziś kompozytor obchodzi swoje 77 urodziny.

Pobiegł dla ciężko chorego mistrza kick-boxingu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki