Afrykańczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę. Ich kierowca był naćpany

2022-06-21 11:12
Afrykańczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę
Autor: Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Do Niemiec miał ich przewieźć obywatel Gambii, który prowadził samochód będąc pod wpływem narkotyków. Kierowca został tymczasowo aresztowany, a pozostali cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze i wkrótce zostaną deportowani.

W piątek w nocy (17 czerwca) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali do kontroli samochód osobowy, za kierownicą którego siedział 37-letni obywatel Gambii. Mężczyzna posiadał polską kartę pobytu, czego nie można było powiedzieć o jego pasażerach. Oprócz kierowcy w samochodzie podróżowało trzech cudzoziemców podających się za obywateli Senegalu oraz mężczyzna podający się za obywatela Mali. Żaden z nich nie posiadał przy sobie paszportu, a jedynie dwóch mężczyzn miało senegalskie dowody osobiste.

ZOBACZ TEŻ: Pościg za pijanym kierowcą, który przewoził w aucie 11-letnią dziewczynkę

- Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami, co stanowi przestępstwo określone w art. 264 kodeksu karnego - poinformowała Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Obywatel Gambii został zatrzymany za pomocnictwo w tym przestępstwie.

Jak się okazało, Gambijczyk miał pomóc pozostałym Afrykańczykom dostać się do Berlina. Nie był to jednak koniec jego kłopotów. W samochodzie funkcjonariusze znaleźli bowiem marihuanę, a badanie potwierdziło, że 37-latek był pod wpływem środków odurzających. Mężczyzna został aresztowany tymczasowo na 3 miesiące. Grożą mu nawet 3 lata więzienia i utrata prawa do pobytu w Polsce.

Podczas przesłuchania pozostali cudzoziemcy przyznali się do próby nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na 2 lata. Ponadto zostało wobec nich wszczęte postępowanie administracyjne, mające na celu zobowiązanie ich do opuszczenia Polski.

Sonda
Jak oceniasz pracę Straży Granicznej?
Rozpędzony rowerzysta potrącił dziewczynkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE