Specjalny płyn do dezynfekcji wyprodukowany przez gorzowską uczelnię!

2020-03-18 12:39 MGA
Płyn do dezynfekcji
Autor: coola Akademi Gorzowska produkuje płyn do dezynfekcji

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie aktywnie włączyła się do walki z pandemią koronawirusa. Pracownicy z Laboratorium Nanotechnologii i Nanobiologii stworzyli płyn mający właściwości odkażające. Produkcja już trwa!

W ramach prowadzonych badań opracowano metodę wytwarzania nanocząsteczek srebra, złota i miedzi. Dzięki temu powstaje specjalny płyn służący do dezynfekcji pomeiszczeń szczególnie narażonych na styczność z koronawirusem.

Proces produkcyjny na gorzowskiej uczelni już się rozpoczął. Otrzymane substancje zostaną przekazane placówkom medycznym.

- Są to materiały, które w tej formie, którą produkujemy, czyli w roztworze wodnym, mogą wspomóc odkażanie takich placówek jak szpitale czy przychodnie. Można powiedzieć, że daje to bardzo dobre efekty - powiedział Krzysztof Jankowski z laboratorium gorzowskiej akademii, nadzorujący badania.

Płyn na początek najprawdopodobniej trafi do gorzowskiego szpitala. Jak zapowiadają naukowcy z Akademii: w ciągu doby mogą wyprodukować nawet 25 litrów płynu.