Edward Janiak

i

Autor: Rep. Przemysław Szyszka/SE Edward Janiak

Kalisz: Żegnają ukaranego biskupa. „Nie podlega ludzkiemu osądowi”

2021-09-28 19:41

Choć bp Edward Janiak miał zakaz przebywania i publicznych celebracji na terenie diecezji kaliskiej, to właśnie w tamtejszej katedrze dziś żegnali go licznie zgromadzeni wierni – w tym kościelni dostojnicy. – Zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi – przekonywał metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Kontrowersyjny biskup, Edward Janiak, ukarany przez Watykan, dziś był wspominany jedynie z pozytywnej strony. I to w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu – miejscu, gdzie od miesięcy teoretycznie nie mógł np. publicznie odprawiać mszy świętej i w najważniejszym kościele diecezji, z której… został wyrzucony przez Stolicę Apostolską. Przewodniczący KEP z ambony przekonywał, że „zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi”. Polscy biskupi już wybaczyli mu wszystkie grzechy? Arcybiskup Gądecki mówił, że „sprawa zaniedbań rzuciła cień na jego życie”. Dla wielu osób ten „cień” może być zbyt długi i zbyt wyraźny, by tak łatwo o nim zapomnieć.

Zmarły biskup Edward nie podlega już ludzkiemu osądowi – powiedział we wtorek na mszy żałobnej w intencji śp. biskupa diecezji kaliskiej Edwarda Janiaka metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Jego słowa, wypowiedziane podczas mszy żałobnej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, przytacza Polska Agencja Prasowa. – Wprawdzie sprawa zaniedbań rzuciła cień na jego życie, ale przecież nie przekreśliła ona tego dobra, jakie wniósł on w życie archidiecezji wrocławskiej i diecezji kaliskiej – powiedział podczas kazania arcybiskup Gądecki.

Zobacz też: Nie żyje bp Edward Janiak. Duchownego z filmu braci Sekielskich bronił ojciec Rydzyk

Dodał, że „nie znamy jego najgłębszych motywacji ani tajemnic jego sumienia, podlega ono już tylko trybunałowi miłosiernego Boga. Niezależnie od tego, jak ciężkie bywają próby, jak bolesne jest dręczące nas cierpienie, my nigdy nie wypadniemy z rąk Boga, z tych rąk, które nas stworzyły, podtrzymują nas i towarzyszą nam na drodze naszego życia, gdyż kieruje nimi nieskończona i wierna miłość Boga – powiedział.

Biskup Edward Janiak. Kim był? Lawina kontrowersji

Biskup Janiak zmarł 23 września we Wrocławiu. Miał 69 lat. 17 października 2020 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z kierowania diecezją kaliską. Od marca tego roku – zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej – hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią. Był to efekt postępowania na temat sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

Super Raport 28.09 (Goście: Jerzy Miller - były szef MSWiA, dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - politolog, UW) Sedno Sprawy: Katarzyna Lubnauer

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju ubiegłego roku w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży. Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego. 52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie. W marcu Sąd Rejonowy w Pleszewie nieprawomocnie skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Z kolei magazyn „Więź” podał, że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka. „Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu” – wskazano w artykule opublikowanym w czerwcu ubiegłego roku.

Kalisz: Tłum wiernych na mszy za bpa Janiaka

W mszy żałobnej uczestniczyli księża biskupi, kapłani z diecezji kaliskiej i kaliszanie. Na mszy pojawili się samorządowcy z ramienia PSL – wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący rady powiatu kaliskiego Jan Adam Kłysz i członek zarządu Mieczysław Łuczak. – Dzisiaj byłem jako starosta i jutro jadę do Wrocławia na pogrzeb jako przedstawiciel powiatu – powiedział PAP starosta Krzysztof Nosal. W rozmowie z PAP podkreślił, że „zawsze będę dobrze pamiętał biskupa Janiaka, będę go wspominał jako ciepłego człowieka, takiego, który chciał i pomagał ludziom”.

Wicemarszałek Grabowski także bardzo dobrze wspomina zmarłego. "Miałem możliwość współpracy z biskupem podczas corocznych pielgrzymek sołtysów do św. Józefa i jego spotkań ze strażakami z terenu diecezji kaliskiej. Uważam, że każdemu człowiekowi po śmierci modlitwa się należy" – powiedział.

Otoczenia kościoła pilnowali policjanci.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę o godz. 11.00 w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Po mszy ciało zmarłego zostanie złożone do grobu na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Sonda
Czy skandale seksualne sprawiły, że w jakiś sposób oddaliłeś się od Kościoła?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki