Nie żyje bp Edward Janiak. Duchownego z filmu braci Sekielskich bronił ojciec Rydzyk

2021-09-23 16:14
Nie żyje Edward Janiak. Biskup senior diecezji kaliskiej budził wielkie kontrowersje
Autor: REPRODUKCJA: PRZEMYSŁAW SZYSZKA/SUPER EXPRESS Nie żyje Edward Janiak. Biskup senior diecezji kaliskiej budził wielkie kontrowersje

Konferencja Episkopatu Polski przekazała, że zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak. Miał 69 lat. Duchowny był m.in. antybohaterem filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Niespełna rok temu nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację bpa Janiaka z pełnionego urzędu.

Nie żyje Edward Janiak. Informację o śmierci biskupa seniora diecezji kaliskiej przekazała Konferencja Episkopatu Polski w czwartek (23 września). Duchowny nieco ponad miesiąc temu obchodził swoje 69. urodziny. Edward Janiak w latach 2012 - 2020 pełnił funkcję biskupa diecezji kaliskiej. W 2020 jego osoba była przedstawiona w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument pokazał szokujące informacje na temat tego, że duchowny tuszował pedofilskie afery w kościele. Dwa tygodnie po premierze filmu biskup trafił pijany do kaliskiego szpitala. Chociaż początkowo podejrzewano udar, szybko wyszło na jaw, że to alkohol odpowiada za niewyraźną mowę i brak kontaktu z duchownym. Janiak nie przejmował się jednak niczym i jakby tego było mało, zaatakował prymasa Polski Wojciecha Polaka o to, że odważył się poinformować o wszystkim Watykan. W następstwie wszystkich informacji Stolica Apostolska odwołała biskupa Janiaka z urzędu.

Biskupa Edwarda Janiaka bronił m.in. o. Tadeusz Rydzyk. Podczas 29. urodzin jego Radia Maryja wygłosił słynne przemówienie, które odbiło się szerokim echem. - Co porządniejszy Polak to biją w niego. Już się trzęsą. Co porządniejszy katolik, ksiądz - zaraz walić w niego. A katolicy niemądrzy i słabi powtarzają. Będą odpowiedzialni za to kamieniowanie słowami - grzmiał Tadeusz Rydzyk. - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko Maryja - mówił.

Ostatecznie pod koniec marca 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że zakończyła dochodzenie w sprawie zaniedbań hierarchy. Biskup Janiak dostał nakaz zamieszkania poza diecezją, zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach na jej terenie, a także został zobowiązany do dokonania wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar.

Sonda
Czy pedofilia w Kościele to poważny problem?

Biskup Edward Janiak. Kim był?

Duchowny urodził się 14 sierpnia 1952 w Malczycach. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 maja 1979 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk biskupa pomocniczego Wincentego Urbana.

26 października 1996 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium. Święcenia biskupie otrzymał 30 listopada 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Biskupem diecezji kaliskiej mianował go papież Benedykt XVI 21 lipca 2012 r.

Ojciec Rydzyk broni biskupa Edwarda Janiaka
FB Nie żyje biskup Edward Janiak Miał 69 lat
Autor: GRAFIKA SE Aleksander Ptasiński