Bociany czekają na czworaczki

i

Autor: REPRODUKCJA PAWEŁ JASKÓŁKA/SUPER EXPRESS Bociany czekają na czworaczki

TRAGEDIA w bocianiej rodzinie! Bez żadnych skrupułów WYRZUCIŁ pisklę z gniazda

2020-05-21 14:22

Dramat w bocianim gnieździe w Przygodzicach (woj. wielkopolskie). Dorosły bocian wyrzucił z gniazda pisklę! Amatorzy bocianiego big brothera są załamani. Z pięcioraczków - została już tylko czwórka maluchów.

Ptaki robią tak z pisklakami, które mają najmniejsze szanse na przeżycie. Jak informują ornitolodzy pisklę albo było chore, albo jego rodzic - przy suszy - chciał zwiększyć szanse pozostałej czwórki na przeżycie. Takie sytuacje w bocianim gnieździe w Przygodzicach już się zdarzały.

W tym roku para ptaków pojawiła się w swoim nowym domu w połowie marca i jeszcze w tym samym miesiącu doczekali się pierwszych jajek. Dla ornitologów to nie lada gratka przyrodnicza, że jajka pojawiły się tak wcześnie. Wszyscy zapowiadali, że minie 30 dni i pojawią się pierwsze pisklaki. Tak też się stało! Wszyscy bali się, czy przy obecnej suszy rodzicom uda się wykarmić młode. Niestety obawy okazały się słuszne. Pisklę zostało wyrzucone z gniazda.  

Projekt „Blisko bocianów” prowadzony jest już 15. sezon, obecnie to wspólny projekt  Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego i Gminy Przygodzice. Ptaki można PODGLĄDAĆ 24h na dobę tutaj: http://www.bociany.przygodzice.pl/

Ranny bocian przy S5 koło Leszna uratowany