Gang lichwiarzy rozbity. Wśród zatrzymanych radca prawny i notariusz!

2021-10-14 10:01
Gang lichwiarzy rozbity. Wśród zatrzymanych radca prawny i notariusz!
Autor: Świętokrzyska Policja Gang lichwiarzy rozbity. Wśród zatrzymanych radca prawny i notariusz!

Aż stu funkcjonariuszy CBŚP, KWP i KAS rozbiło gang lichwiarzy. Jak ustaliła prokuratura z Kielc, członkowie grupy wyłudzali nieruchomości w zamian za wysoko oprocentowane pożyczki, które nie miały nic wspólnego z realną wartością obiektów. Przebiegli przestępcy wyszukiwali zwłaszcza osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, które podpisując pożyczkę traciły często dorobek życia. W sprawie zatrzymano 13 osób, wśród których znalazł się radca prawny oraz notariusz.

Jak ustalili świętokrzyscy funkcjonariusze CBŚP wspierani przez prokuraturę, członkowie grupy udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie ich spłaty. Jeśli ktoś stawiał opór i nie zamierzał spłacać nieuczciwie zaciągniętego zobowiązania, gangsterzy uciekali się do gróźb. W efekcie oszukanych zostało wiele osób, pokrzywdzeni nierzadko tracili dorobek życia.

- Z ustaleń policjantów wynikało, że osoby będące w bardzo trudnej sytuacji życiowej, wpadały w macki zorganizowanej grupy przestępczej. Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty. Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki - informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik prokuratury w Kielcach.

Śledczy ustalili, że kwota rzeczywiście wypłaconej pożyczki była bardzo często niższa niż suma wskazana w akcie notarialnym. Jako zabezpieczenie pożyczki traktowano nieruchomości, które członkowie grupy przestępczej przejmowali w nieuczciwy sposób.

- We wtorek policjanci z Zarządu w Kielcach CBŚP przeprowadzili działania przy wsparciu funkcjonariuszy z innych zarządów CBŚP, Komend Wojewódzkich Policji oraz ze Świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Akcję, w której udział wzięło blisko 100 funkcjonariuszy, przeprowadzono na terenie woj. mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i śląskiego. Wówczas to zatrzymano 13 osób i przeszukano 17 obiektów. W trakcie działań zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych w postaci pieniędzy, biżuterii i samochodu - informuje rzecznik prokuratury.

Członkowie gangu już usłyszeli zarzuty. Prokuratura oskarża ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysk kontrahenta (tzw. lichwa), oszustwa i pranie brudnych pieniędzy.

Maleńka Zosia walczy o życie, a ten drań kradnie jej pieniądze