Kielce drożeją. Radni przegłosowali podwyżki

i

Autor: Kielce.eu/mat.prasowe Kielce drożeją. Radni przegłosowali podwyżki

Idą podwyżki

Kielce: Dzięki radnym zapłacicie więcej! Już niedługo miasto zdrożeje

2022-11-18 11:03

Kielce zdrożeją wraz z nowym rokiem. Niemiła niespodzianka dla mieszkańców to zasługa nadzwyczajnej sesji rady miasta, podczas której radni przegłosowali podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej, strefy płatnego parkowania i stawki podatku od nieruchomości.

Kielce drożeją! Podatek od nieruchomości i ceny biletów w górę. Radni zdecydowali

Kielce zdrożeją już od początku nowego roku. Radni zebrali się w czwartek podczas nadzwyczajnej sesji rm zwołanej na wniosek prezydenta. Wszystkie głosowania ws. podwyżek przeprowadzono bez wcześniejszej dyskusji, a każde z nich zakończyło się takim samym wynikiem - za podwyżkami było 11 radnych, 10 zagłosowało przeciw. 

Przeciwko podwyżkom byli radni Maciej Bursztein (klub prezydenta), Jarosław Karyś (przewodniczący rady), Piotr Kisiel (PiS), Wiesław Koza (PiS), Tadeusz Kozior (PiS), Marian Kubik (PiS), Marcin Stępniewski (PiS), Katarzyna Suchańska (klub prezydenta), Kamil suchański (klub prezydenta), Joanna Suchańska (wiceprzewodnicząca rady). Od głosowania wstrzymywał się Zdzisław Łakomiec (PiS). Transmisja z sesji i poszczególnych głosowań - wraz z wynikami - dostępna jest w serwisie YouTube na dole artykułu.

Część radnych tłumaczyła, że podwyżki są konieczne, bo - np. w przypadku komunikacji miejskiej, zagrożona była część kursów. - Miasto bardzo potrzebowało tych pieniędzy, tym bardziej że zagrożone były częstotliwości kursów komunikacji czy inne realizacje zleconych i koniecznych zadań - mówi Anna Myślińska, radna Koalicji Obywatelskiej cytowana przez TVP3. 

Zobacz też: Afera "Owocu Sandomierskiego"! Niesamowity przekręt na miliony, czyli "udawaj, aż się uda" po świętokrzysku

Co i ile zdrożeje?

W przypadku komunikacji miejskiej: zgodnie z zaproponowanymi zmianami, cena zwykłego biletu jednorazowego w 2023 r. wzrośnie do 4 zł (obecnie 3,40 zł). Bilet będzie upoważniać do godziny jazdy z przesiadkami (obecnie 40 minut). Cena biletu ulgowego wzrośnie do 2 zł. (obecnie 1,70 zł.). Zmiany obejmą również strefę aglomeracyjną - zamiast 3,60 zł za bilet jednorazowy, pasażerowie zapłacą 5 zł. Cena biletów ulgowych wyniesie 2,50 zł; obecnie 1,80.

W przypadku strefy płatnego parkowania (SPP) godzinny postój zdrożeje z 2 zł., do 4 zł. Cena za drugą godzinę wzrośnie z 2,40 do 4,40 zł, przy trzeciej jest to zmiana z 2,80 do 4,80 zł. Koszt za każdą kolejną godzinę wyniesie 4 zł. Nadal obowiązywać będzie darmowy postój przez pierwsze 45 minut. Przewidziano też 25 proc. zniżki dla osób opłacających postój aplikacjami mobilnymi.

Projekt uchwały w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości zakłada waloryzację stawki o 11 proc. Preferencyjne stawki zachowują najmniejsi przedsiębiorcy i rzemieślnicy zajmujący się np. produkcją wyrobów cukierniczych, naprawą obuwia czy zegarków.

Nasi Partnerzy polecają