Kontrola NIK! Marian Banaś kontra zarząd województwa! "Marszałek udawał, że tej afery nie było"

2021-10-19 18:06
Marian Banaś
Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Marian Banaś

Czy dotacje z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach dla przedsiębiorców zostały przyznane na niejasnych zasadach? 40 mln zł dla małych i średnich firm, które zostały poszkodowane przez pandemię koronawirusa przyznano w ubiegłym roku. Pieniądze rozdysponowano na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", a po konkursie okazało się, że część sumy trafiła m.in. do pięciu urzędników, którzy również prowadzą działalność, a także do 11 osób spokrewnionych z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego. Przeprowadzono dwie kontrole wewnętrzne, ale okazało się, że żadnych nieprawidłowości nie było. Taka interpretacja nie przekonała świętokrzyskiej posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz, która poinformowała o sprawie Najwyższą Izbę Kontroli. Szef NIK Marian Banaś listownie zapewnił posłankę, że organ skontroluje zarząd województwa. - Niestety marszałek Bętkowski udawał, że tej afery po prostu nie było - podkreśla Marzena Okła-Drewnowicz.

Przypomnijmy: w puli Urzędu Marszałkowskiego było 40 mln zł do dyspozycji firm, których obroty zauważalnie spadły z powodu pandemii koronawirusa. Każdy przedsiębiorca, w zależności od wielkości biznesu, zatrudnianych pracowników czy poziomu strat, mógł liczyć na dotację w kwocie od 23 do ponad 150 tys. zł. Urzędnicy, podczas rozdysponowania środków, przyjęli zasadę "kto pierwszy, ten lepszy". Kiedy konkurs ruszył, okazało się jednak, że z powodu wysokiej liczby chętnych padły serwery. Rekrutację do programu trzeba było zatem zorganizować jeszcze raz. Drugie podejście okazało się udane, ale z dofinansowania cieszyli się tylko nieliczni. Niedługo po ogłoszeniu wyników okazało się, że pieniądze trafiły m.in. do pięciu urzędników, którzy również prowadzą działalność, a także do 11 osób spokrewnionych z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego. Mimo dwóch kontroli wewnętrznych władze województwa przekonywały, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło. Sprawę postanowiła wyjaśnić posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz. Parlamentarzystka złożyła wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, a w poniedziałek poinformowała, że organ wnikliwie wyjaśni sprawę.

- Na mój wniosek prezes NIK Marian Banaś bierze się za kontrolę zarządu województwa świętokrzyskiego. Obiecałam, że nie odpuszczę. Udało mi się ściągnąć kontrolę NIK. Będę oczywiście na bieżąco informowała o sprawie - zapewniła posłanka.

Pismo podpisał prezes NIK Marian Banaś. Szef organu podkreślił, że izba już rozpoczęła kontrolę, sprawdzona będzie prawidłowość przygotowania oraz przeprowadzenia naboru o wsparcie na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorców. Wcześniej wyniki konkursu wzbudziły kontrowersje nie tylko w mediach, na poprawność procedur zwracali uwagę liczni przedsiębiorcy, wątpliwości mieli też przedstawiciele Komisji Europejskiej.

dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene: Morawiecki zrobił festiwal oskarżeń [Super Raport]