Koronawirus. LOCKDOWN! Morawiecki ZAMYKA gastronomię, siłownie i SENIORÓW w domach!

2020-10-23 11:53 tom
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił czerwoną strefę w całej Polsce
Autor: archiwum portalu se.pl Cała Polska w czerwonej strefie. Co się zmieni w Toruniu i okolicach? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia

Rząd w piątek (23.10.2020) ogłosił nową listę obostrzeń. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone w Polsce? Nowe zasady sprawią, że wiele gałęzi gospodarki mocno odczuje zmiany. Przede wszystkim branża gastronomiczna, a także właściciele siłowni - te lokale będą zamknięte, szefowie restauracji będą mogli jedynie wydawać dania na wynos. Uruchomiono też specjalny korpus wsparcia dla seniorów. Zobacz szczegóły!

Decyzją rządu od soboty, 24 października, cała Polska stanie się strefą czerwoną. Tę decyzję wymusił stały i niepohamowany przyrost zachorowań na kornawirusa w Polsce. Najdotkliwszy cios rząd zadał w szefów lokali gastronomicznych: restauracje, puby, kawiarnie przez najbliższe dwa tygodnie będą mogły jedynie sprzedawać produkty na wynos. Zamknięte będą też siłownie, wprowadzono ponadto zakaz grupowania się w skupiskach ludzkich liczących więcej niż 5 osób. Ważne zmiany dotyczą też seniorów, którzy - jak przypomniał Mateusz Morawiecki - są szczególnie narażeni na koronawirusa.

- Na śmierć, poważne zagrożenie dla zdrowia narażone są przede wszystkim osoby starsze, dlatego wprowadzamy program "ochrona seniorów". Prosimy seniorów, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się. W tym celu uruchamiamy Korpus Wsparcia Seniorów. Korpus ma polegać na wsparciu osób starszych przez wolontariuszy, harcerzy i Wojska Obrony Terytorialne - zapowiedział premier.

Obostrzenia wprowadzono na najbliższe dwa tygodnie, ale niewykluczone, że okres ten zostanie wydłużony. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził wprost, że najbliższy tydzień będzie "krytyczny".

- Przed nami krytyczny tydzień. W nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii - powiedział minister zdrowia.

Nowe zasady bezpieczeństwa
Autor: Ministerstwo Zdrowia Strefa czerwona w całej Polsce

W związku z powyższym rząd chce, by w domach pozostali seniorowie powyżej 70-tego roku życia. Jak przyznał premier, w przypadku najstarszych osób śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem sięga nawet 70 procent!

Katowice: Kolejka do wymazu