Marsz Równości, Zawierucha w Hollywood i sportowe emocje. Tym żyły Kielce w 2019! [TOP 5]

2020-01-19 11:29 ToM

Rok 2019 już za nami. Przyszedł czas na wcielanie w życie noworocznych postanowień, a wydarzenia z roku ubiegłego powoli odchodzą w niepamięć. Przypomnijmy sobie, czym żyły Kielce i okolice w roku 2019. Zobaczcie naszą galerię!

W 2019 roku nie zabrakło ciekawych wydarzeń. Bogdan Wenta w listopadzie świętował pierwszą rocznicę urzędowania w Ratuszu, ale musiał też zmierzyć się z atakami politycznych przeciwników i kontrowersjami związanymi z wykształceniem jego zastępcy.

Wcześniej ulicami Kielc przeszedł pierwszy w historii Marsz Równości, miały miejsce też demonstracje kontrmanifestantów, wśród których znalazł się wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

W ubiegłym roku odbyły się wybory parlamentarne. Zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem ponad 45%, które wyprzedziło Koalicję Europejską i PSL. Do Sejmu dostała się też Konfederacja i Lewica.

Gorąco zrobiło się w świętokrzyskiej oświacie. W kwietniu doszło do strajku nauczycieli, w wielu szkołach zawieszono zajęcia, istniało ryzyko, że w roku 2019 nie odbędą się matury.

Z drugiej strony - pojawiła się nowa infrastruktura. W III LO i Szkole Mistrzostwa Sportowego wybudowano nowe hale sportowe, oddano też do użytku Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej przy UJK.

Ciekawie było też na mapie wydarzeń kulturalnych. Pochodzący z kieleckiego Białogonu Rafał Zawierucha znalazł się na ustach całego świata po występie w filmie Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood", a ponadto rok 2019 był rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego - wybitnego pisarza z Kielc.

W 2019 roku byliśmy też świadkami niezwykle długo wyczekiwanych słów - kielecka kuria przeprosiła ofiary pedofilii w kościele. Przeprosiny padły z ust rzecznika kieleckiej kurii ks. Mirosława Cisowskiego po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Jednym z seksualnych oprawców był ksiądz Jan A. z Kielc.

Jak co roku nie obyło się też bez sportowych emocji, a to przede wszystkim za sprawą drużyny PGE VIVE Kielce, która potwierdziła swoją dominację. Korona Kielce po raz kolejny utrzymała się w Ekstraklasie, ale zwolniono trenera - Gino Lettieri pożegnał się ze stanowiskiem po ponad dwóch latach. Jego następcą został Mirosław Smyła.

Zeszły rok był też udanym czasem dla drogowców. Zrealizowano też wiele ważnych inwestycji, te najistotniejsze to: budowa obwodnic Staszowa, Daleszyc i Zbludowic. Świętokrzyscy kierowcy mogą cieszyć się z 95 kilometrów nowych tras. To aż 17 zrealizowanych projektów.

Zobacz naszą subiektywną listę pięciu najciekawszych wydarzeń minionego roku i przeżyj to jeszcze raz!