Piotr Babicki poleciał ze stanowiska! Afera o nepotyzm na sesji Rady Powiatu Starachowickiego

2021-11-25 13:19
Rada Powiatu Starachowickiego. Piotr Babicki poleciał ze stanowiska! Czystki na stanowiskach
Autor: powiat.starachowice.pl/Piotr Babicki/Facebook Rada Powiatu Starachowickiego. Piotr Babicki poleciał ze stanowiska! Czystki w zarządzie powiatu

Starosta Starachowicki Piotr Babicki rezygnuje ze stanowiska po aferze w szpitalu powiatowym. Chodziło o... nepotyzm. Dziś, w czwartek (25.11.2021) podczas Sesji Rady Powiatu Starachowickiego samorządowcy przyjęli decyzję o rezygnacji. Było gorąco!

Rada Powiatu Starachowickiego. Piotr Babicki odchodzi po aferze o szpital

We wtorek (23.11.2021) wieczorem Piotr Babicki (wybrany z komitetu wyborczego wyborców Marka Materka) poinformował o ustąpieniu ze stanowiska starosty starachowickiego. To pokłosie afery, którą ujawnił wcześniej prezydent Starachowic Marek Materek (do wyborów startował popierany przez PiS). Chodziło o to, że w placówce faworyzowano znajomych przy obsadzaniu etatów. Z wyliczeń prezydenta wynika, że zatrudnienie w jednostce wzrosło o ok 60 miejsc pracy. Strata jaką miał wygenerować szpital na koniec roku była planowana na poziomie ok 6 mln zł. Z tych 60 osób, 3 nazwiska były rodzinnie powiązane z członkami komitetu wyborczego, a dwie osoby - według prezydenta - natychmiast honorowo zrezygnowały z pracy.

- W nadzorowanej przez Powiat Starachowicki jednostce Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej doszło do naruszenia standardów, jakimi kieruje się Komitet Wyborczy Marka Materka. W poczuciu politycznej odpowiedzialności złożyłem rezygnację z funkcji starosty starachowickiego – napisał na Facebooku Babicki.

zobacz też: Jacek Tarnowski nie żyje. Nagła śmierć burmistrza. "Połaniec był Jego oczkiem w głowie"

Jeszcze dziś o wycofanie rezygnacji starosty apelował sam prezydent Marek Materek. Na facebooku napisał: "Poprosiłem mojego kolegę Piotra Babickiego, aby wycofał swoją rezygnację i nie dopuścił do tego, aby Prawo i Sprawiedliwość dzięki temu co wydarzyło się w ostatnim czasie przejęło władze w Powiecie". - Tak jak wielokrotnie podkreślałem każdy i każda z nas ma prawo do popełnienia błędów. Jesteśmy tylko ludźmi - przekonywał swojego politycznego wychowanka.

Radni zdecydowali. Zmiana sił w powiecie starachowickim. Kto będzie nowym starostą?

Podczas dzisiejszej sesji, po gorącej dyskusji, radni przyjęli rezygnację Babickiego. Ale wcześniej długie minuty poświęcili na kłótnie. Prezydent, który próbował nie dopuścić do władzy w regionie samorządowców z PiS, dziękował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za to, co zrobił dla regionu. Na niecodzienne zachowanie włodarza zareagowała radna Agnieszka Kuś (PiS). - Rano Pan umieszcza prośbę do kolegi Babickiego, aby wycofał swoją rezygnację. Ja się pytam Pana prezydenta, co takiego PiS zrobiło w powiecie, czy Panu osobiście, że nie może Pan dopuścić PiS do władzy, po czym kilka godzin później nam Pan tę władzę proponuje, namawia do zgody i dziękuje prezesowi PiS - pytała. Prezydent Materek odparł, że wszystko się zgadza, a on proponuje tylko, "abyśmy tą władzą się podzielili".

Radni przyjęli dziś rezygnację starosty Babickiego. Za głosowało 11 samorządowców, wstrzymali się wszyscy radni PiS (8 osób), nikt nie zgłosił sprzeciwu. Kto przejmie funkcję starosty starachowickiego? Kandydatem komitetu Marka Materka jest Piotr Ambroszczyk, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Starachowicach. W środę w mediach społecznościowych prezydent przekonywał o jego kompetencjach. Przegłosowana uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia. Razem ze starostą, stanowiska traci cały czteroosobowy zarząd. Po ogłoszeniu wyników starosta podziękował za aprobatę radnych.

- Wiecie państwo, że kierują mną konsekwencja i przemyślane decyzje. W szpitalu nastąpiło naruszenie standardów, identyfikuję się z tymi standardami i to bezpośrednia przyczyna rezygnacji [...] - przekonywał.