Świętokrzyskie. Grozi nam POWÓDŹ? Niepokojące sygnały! "Woda powoli rośnie"

2021-02-25 11:36 Rafał Strzelec
Roztopy trwają. Czy w Świętokrzyskiem jest zagrożenie podtopieniami lub powodzią?
Autor: Świętokrzyska Policja Roztopy trwają. Czy w Świętokrzyskiem jest zagrożenie podtopieniami lub powodzią?

Powódź w województwie świętokrzyskim - czy to realny scenariusz? Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia! - Komunikat hydrologiczny obejmuje głównie zlewnie Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Czarnej i Kamiennej. Woda tam będzie się kształtowała w strefie stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - informuje Paweł Ksel, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Świętokrzyskie: Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Aktualnie stan ostrzegawczy został w woj. świętokrzyskim przekroczony tylko na Czarnej Włoszczowskiej w miejscowości Januszewice. Poziom wody wynosi obecnie 375 cm i o 55 cm przekracza stan ostrzegawczy. Stan alarmowy na tej rzece w tym miejscu wynosi 400 cm. Na wszystkich pozostałych rzekach, dotyczy to m.in. Nidy, Łososiny w Bocheńcu, Czarne Nidy w Tokarni, Wisły w Sandomierzu i Zawichoście nie ma przekroczonych stanów ostrzegawczych. - Woda w tych miejscach powoli rośnie, ale na razie nie ma zagrożenia. Jeśli chodzi o prognozę na najbliższe dni, to w Zawichoście prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego w sobotę o 5 cm. W Sandomierzu nie mamy na razie informacji o możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych. Poziom wody w ciągu ostatniej doby wzrósł tam o 11 cm i wynosi 309 cm, przy stanie ostrzegawczym 420 cm, a alarmowym 610 cm - informuje Paweł Ksel, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Czytaj również: PIĘKNY gest Bogdana Wenty! Mieszkańcy Kielc wniebowzięci: "Jestem dumna"

Dodał, że aktualnie nie ma zagrożenia powodziowego w regionie, a plusem całej sytuacji jest obecna aura. - W nocy mamy delikatny mróz, który przytrzymuje tę wodę. Pokrywa śnieżna, której jest coraz mniej, topnieje. W mojej ocenie sytuacja jest opanowana i obecnie nie ma zagrożenia powodziowego w woj. świętokrzyskim - zaznaczył dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach.

Zobacz także: Na pogrzeb czekali ponad cztery lata. To pierwszy taki pochówek w Kielcach

Tajemniczy wybuch na Malince. Co się stało?