Cenne znalezisko w Beskidach. Tych grzybów przez 100 lat nikt nie widział w Polsce

i

Autor: wikipedia Gąska sosnowa (grzyb Matsutake) jest wyjątkowo cenny ze względu na walory smakowe. Jej cena osiąga nawet 2 tysiące euro za kilogram.

Grzyby kosztujące majątek

Cenne znalezisko w Beskidach. Tych grzybów przez 100 lat nikt nie widział w Polsce

2022-08-17 10:41

W Beskidach ponownie odnaleziono gąskę sosnową (grzyb matsutake), gatunek wyjątkowo ceniony zwłaszcza przez azjatyckich smakoszy, którzy za kilogram tego przysmaku są skłonni płacić nawet 2 tysiące euro. Co ciekawe, przez 100 lat gąska sosnowa uchodziła za gatunek nieobecny w Polsce. W ubiegłym roku znaleziono ją jednak w gminie Zawoja. Wygląda na to, że grzyb na dobre zadomowił się w Beskidach.

Gąska sosnowa ponownie znaleziona w Beskidach

Przez 100 lat gąska sosnowa (grzyb matsutake) uchodziła za gatunek nieobecny w Polsce. Jego walory smakowe doceniają zwłaszcza Japończycy, którzy za kilogram gąski sosnowej są skłonni zapłacić majątek. Grzyb jest również wręczany jako prezent z okazji ważnych, życiowych wydarzeń, takich jak ślub, czy awans w pracy. W latach 20. ubiegłego wieku gąskę sosnową znaleziono w Gdańsku i od tego czasu żadnemu polskiemu grzybiarzowi nie udało się jej wytropić. Aż do zeszłego roku, gdy cennego odkrycia na terenie gminy Zawoja dokonała pani Beata.

Grzyboznawca potwierdził autentyczność znaleziska - to grzyby matsutake

Co więcej, wygląda na to, że gąska sosnowa zadomowiła się w Beskidach, ponieważ została odnaleziona również w obecnym sezonie grzybowym. Autentyczność znaleziska potwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" grzyboznawca Wiesław Kamiński.

- Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska - powiedział "GW" Wiesław Kamiński.

PRZECZYTAJ: Zaginięcie 9-latka w Zakopanem. Matka Oliwiera była kompletnie pijana! Chłopiec spędził noc z bezdomnymi?!

Smakosze płacą fortunę za gąskę sosnową

- W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane jako prezent na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma gąsek sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, płacąc po 2 tys. euro (ok. 9,4 tys. zł) za kilogram. Gąska sosnowa z importu bywa znacznie tańsza, nawet tylko około 90 dolarów (ok. 415 zł) za 1 kg - informuje portal ekologia.pl.

Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Poważne utrudnienia na kolei. Pociągi opóźnione
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE