Elżbieta II w Krakowie. Złożyła kwiaty na grobie na Wawelu i oddała hołd wybitnemu polskiemu przywódcy

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS Królowa Elżbieta II odwiedziła Kraków w czasie swojej jedynej wizyty w Polsce - 27 marca 1996 r.

Wizyta królowej w Polsce

Elżbieta II w Krakowie. Złożyła kwiaty na grobie na Wawelu i oddała hołd wybitnemu polskiemu przywódcy

2022-09-09 11:15

Cała świat, w tym Polska, przesyła kondolencję w związku ze śmiercią Elżbiety II. Królowa brytyjska pojawiła się w naszym kraju tylko raz, w 1996 r., ale była to pamiętna wizyta. Monarchini przyjechała nad Wisłę na zaproszenie Lecha Wałęsy, ale spotkała się również z ówczesnymi władzami Polski. W czasie pobytu w Polsce Elżbieta II odwiedziła m.in. Kraków.

Elżbieta II w Krakowie. Złożyła kwiaty na grobie na Wawelu i oddała hołd wybitnemu polskiemu przywódcy

Elżbieta II, zmarła w czwartek, 8 września, brytyjska królowa, odwiedziła Polskę raz - w 1996 r. - podaje PAP. Przyleciała na zaproszenie Lecha Wałęsy, zjawiając się w naszym kraju dokładnie 25 marca. Tego samego dnia ona i towarzyszący jej książę Filip zostali powitani na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wraz z małżonką, by pozostać w Warszawie przez kolejne dwa dni. 27 marca Elżbieta II i jej mąż udali się do Krakowa, zaczynając od zwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Tamże królowa brytyjska spotkała się z metropolitą krakowskim - księdzem kardynałem Franciszkiem Macharskim. W podziemiach wawelskiej katedry złożyła kwiaty grobowcu generała Władysława Sikorskiego, a w Krypcie Srebrnych Dzwonów oddała hołd marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu. W czasie 1-dniowej wizyty w Krakowie Elżbieta II wybrała się również na spacer po Rynku Głównym, gdzie powitały ją tłumy mieszkańców miasta, a także harcerze i studenci. Ponadto odwiedziła Sukiennice i Bazylikę, mając również okazję do wysłuchania hymnu. W tym czasie książę Filip dzielnicę Kazimierz, Centrum Kultury żydowskiej i synagogę Remuh. Para królewska odleciała z Krakowa prosto do Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Ojciec Leon Knabit umieścił wpis na Twitterze. Ostra reakcja jezuity! "Tumani ksiądz ludzi pogańskim przesądami"

Sonda
Czy pamiętacie wizytę Elżbiety II w Polsce?
96-letnia Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii

Czy król Karol III powinien zrzec się tronu na rzecz syna?

Włącz podcast i posłuchaj, co może się wydarzyć w rodzinie królewskiej po śmierci królowej Elżbiety II.

Listen to "Król Karol powinien ODDAĆ KORONĘ? "Elżbieta II wszystko zaplanowała" - Maciej Czajkowski [Ekspress Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany