Gdzie jest burza we wtorek, 5 lipca 2022? Synoptycy ostrzegają Małopolskę! Burze wielokomórkowe, wichury i grad

i

Autor: jplenio/cc0/pixabay Cała Małopolska jest objęta pomarańczowym alertem IMGW, związanym z burzami i silnym deszczem.

Gdzie jest burza we wtorek, 5 lipca 2022? Synoptycy ostrzegają Małopolskę! Burze wielokomórkowe, wichury i grad [RADAR, MAPA BURZ]

2022-07-05 10:07

We wtorek, 5 lipca przez Małopolskę przetoczy się front burzowy. Synoptycy IMGW prognozują wystąpienie intensywnych opadów deszczu (do 40 mm), silnego wiatru (do 70 km/h) oraz opadów gradu o średnicy do 4 cm. Niektóre z ośrodków burzowych mogą mieć postać burz wielokomórkowych. Wszystkie powiaty w Małopolsce są objęte pomarańczowym alertem IMGW, związanym z burzami i opadami deszczu.

Synoptycy ostrzegają Małopolskę! Burze wielokomórkowe, wichury i grad. Alerty IMGW

Po fali upałów do Małopolski nadciąga front burzowy. Zgodnie z prognozą pogody przygotowaną przez synoptyków IMGW, we wtorek (5 lipca) w Małopolsce możemy się spodziewać intensywnych opadów deszczu (do 40 mm), porywistego wiatru (do 70 km/h), a także opadów gradu o średnicy do 4 cm. Miejscami ośrodki burzowe będą przybierać postać burz wielokomórkowych. Cała Małopolska jest objęta pomarańczowym alertem IMGW, związanym z burzami i opadami deszczu. Ostrzeżenie obowiązuje do północy z wtorku na środę (5/6 lipca). Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oszacowano na 80 proc.

Front burzowy zaczął się formować już od późnych godzin wieczornych w poniedziałek, 4 lipca. Z tego powodu w Małopolsce temperatury spadły nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Niestety gwałtowne opady deszczu mogą skutkować wezbraniami rzek, dlatego cała Małopolska jest również objęta żółtym alertem hydrologicznym.

PRZECZYTAJ: Skandal w Krakowie. Księża z młodymi kobietami bawili się na plebanii! [WIDEO]

- Burze wystąpią na południowym wschodzie w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego. W jego ciepłym i wilgotnym sektorze powietrza spodziewany jest rozwój głębokiej konwekcji już od godzin rannych. Niektóre z ośrodków burzowych ze względu na dość korzystne środowisko kinematyczne mogą łączyć się i przybierać postać lepiej zorganizowanych burz wielokomórkowych, zwłaszcza bliżej osi frontu, przebiegającej od Górnego Śląska i części Małopolski, przez Ziemię Świętokrzyską, po centralną Lubelszczyznę. Duży zasób wilgoci stwarza, iż w trakcie przechodzenia burz wielokomórkowych, wzrasta ryzyko wystąpienia silnych opadów deszczu o wydajności do 30-40 mm. Ponadto okresami mogą one wykazywać struktury o charakterze liniowym z silniejszymi porywami wiatru, nie przekraczającymi jednak około 70 km/h. Bardziej w kierunku wschodnim, nad Podkarpaciem i południowo-zachodnią częścią Lubelszczyzny, istnieje również zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia superkomórkowych burz, którym oprócz wydajnych opadów deszczu (o podobnej intensywności jak w przytoczonych burzach wielokomórkowych) mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm - brzmi prognoza pogody synoptyków IMGW na wtorek, 5 lipca.

ZOBACZ: Biały Dunajec: Dwie osoby ranne po zderzeniu motocykla z osobówką. Paraliż Zakopianki [ZDJĘCIA]

Gdzie jest burza? Mapa burz, radar burz

Nowoczesne narzędzia meteorologiczne pozwalają nie tylko sprawdzić, gdzie jest teraz burza, ale umożliwiają też sprawdzenie prognozy burz na najbliższe godziny. Na poniższej mapie sprawdź, czy będzie burza w ciągu najbliższych 12 godzin. Czy będzie burza?

SPRAWDŹ: Wypadek w Olkuszu. Pijany kierowca fiata zjechał na drugi pas i uderzył w motocykl. Dwie osoby w szpitalu

Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Kopnął kota tak mocno, że zwierzę wyleciało w powietrze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE