Gmina Kraków nie będzie dalej wspierać finansowo Wisły Kraków

2019-08-14 7:40 DB
Gmina Kraków nie będzie dalej wspierać finansowo Wisły Kraków.
Autor: wikipedia, Piotr Drabik

Prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, że miasto nie wykupi obligacji klubu ani pakietu reklamowego. Na początku czerwca krakowscy radni zobowiązali prezydenta do zajęcia stanowiska w sprawie długu Wisły Kraków. Ten wynosi ponad pięć milionów złotych. Jacek Majchrowski podjął decyzję - uważa, że Gmina Miejska Kraków wyczerpała wszystkie dopuszczalne formy wsparcia klubu.

Majchrowski powołuje się na prawo unijne. Mówi o tym, że profesjonalne kluby piłkarskie, uznawane są za przedsiębiorstwa i podlegają ograniczeniom wynikającym z unijnego prawa konkurencji. Dodaje, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala miastu na wykupienie 15-letnich obligacji. A skorzystanie z oferty pakietu reklamowego byłoby sprzeczne ze strategią rozwoju miasta.

Z takim podejściem Prezydenta miasta nie zgadzają się władze Wisły Kraków. Twierdzą, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i propozycji spłaty zadłużenia było dużo. Jak zapewnia klub od stycznia zadłużenie względem różnych wierzycieli zmalało już o 8 milionów złotych, ale bez wsparcia miasta będzie ciężko przetrwać kryzys.

Prezydent Krakowa zapewnia, że swojej decyzji nie zmieni i raczej nie dojdzie do kolejnych rozmów w tej sprawie.