Górnictwo, Hutnictwo i... Browarnictwo. AGH ma swoje własne piwo!

2020-01-24 15:03 AC
Piwo
Autor: Pixabay

Górnictwo, Hutnictwo i... Browarnictwo. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie otworzyła swój własny browar. Znajduje się w Klubie Studio na terenie miasteczka studenckiego AGH. Browar Górniczo-Hutniczy składa się z czterech podstawowych składników. Jak się okazuje to jedyny tego typu browar w Polsce.

Po latach przygotowań i zbierania funduszy, w końcu jest! Akademia Górniczo-Hutnicza oficjalnie otworzyła swój własny browar. Warzy w nim autorskie piwo, które zgodnie z tradycyjną recepturą składa się tylko z czterech składników: słodu, wody, chmielu i drożdży. Powstałe z nich piwo, nie jest poddawane żadnym innym procesom, prócz samego warzenia.

- Ta część na którą patrzymy, to jest warzelnia, gdzie znajdują się dwa zbiorniki o pojemności dziesięciu hektolitrów. W nich następuje proces warzenia się piwa - mówi Damian Żurawski z Browaru Górniczo-Hutniczego.

Studentom podoba się pomysł uczelnianego piwa.

- Fajnie, że studenci mogą nie tylko wypić piwo, ale też zobaczyć jak jest tworzone - mówi nam jedna ze studentek. Wtóruje jej kolega. - Mnie się bardzo podoba to, że faktycznie za taką inicjatywą stoi logo uczelni. To pokazuje, że może się ona zajmować także normalnymi rzeczami, jak na przykład piwem.

Browar został sfinansowany głównie dzięki dobrowolnym datkom w ramach zorganizowanej wcześniej zbiórki. Jednocześnie każdy darczyńca automatycznie zostawał akcjonariuszem browaru. Władze uczelni podkreślają, że to jedyny tego typu browar w Polsce.

Widzisz wypadek, utrudnienia lub ciekawy temat z Krakowa lub Małopolski? Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy! Skontaktuj się z nami:

- przez e-mail: krakow@se.pl
- na Facebooku Kraków - Eska Info