Bukowina Tatrzańska: Tragiczny wypadek na stoku. Znamy nowe fakty [ZAPIS RELACJI]

2020-02-11 21:15

Bukowina Tatrzańska. Koszmarny wypadek na jednym ze stoków narciarskich w Bukowinie Tatrzańskiej w województwie małopolskim. Silny wiatr zerwał dach z jednego z budynków i przygniótł grupę czterech osób. Dwie osoby zginęły na miejscu. Trzecia zmarła w szpitalu. Ofiary to matka i jej dwie córki. Cała grupa pochodziła z Warszawy. Jak doszło do tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej?

Wypadek na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. Czytaj relację:

21:00 Szokująca opinia dekarza po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej!

Wczorajszy wypadek na nowo otworzył dyskusję o wymogach bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stawiane budynki. Dlaczego w Bukowinie żywioł zdmuchnął potężne elementy? Jak zadbać o to, by dach był odpowiednio zabezpieczony? Te i inne pytania zadaliśmy fachowcowi z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy [CZYTAJ WIĘCEJ].

18:00 Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem wydaje nakazy rozbiórki

Jak podaje Polsat News, odpowiednie instytucje wzmożyły działania w walce z samowolą budowlaną na Podhalu. Właściciele budynków, które rzekomo zagrażają bezpieczeństwu, odwołują się jednak od nakazów rozbiórki do wyższych instancji.

14:10 Wprowadzono żałobę po tragedii w Bukowinie

Po ogromnej tragedii na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej ogłoszona została dwudniowa żałoba. W nieszczęśliwym wypadku zginęły trzy osoby, a jedna wciąż przebywa w szpitalu. Co to oznacza dla turystów, którzy planują wypoczynek pod Tatrami?

12:30 Bukowina Tatrzańska. Prokuratura mówi o zarzutach

We wtorek o godzinie 12 odbyła się konferencja Prokuratury Rejonowej w Zakopanem, w której ujawniono nowe informacje w sprawie tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Padły słowa o możliwych zarzutach, chociaż sprawa wciąż jest rozwojowa.

12:00 Fala oburzenia po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej

Po tragedii, do jakiej doszło w poniedziałek, 10 lutego, w internecie wybuchła ogromna fala oburzenia. Internauci twierdzą, że fuszerek budowlanych na Podhalu nie brakuje i zarzucają właścicielowi wypożyczalni niechlujstwo. Czytaj więcej tutaj.

10:45 Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Czy wyciąg nadal pracuje?

Dzień po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej sprawdzamy, czy wyciągi i stoki narciarskie na Podhalu pracują normalnie. Okazuje się, że wiele ośrodków zdecydowało się zawiesić funkcjonowanie ze względu na złe warunki atmosferyczne

10:00 Niekorzystne prognozy IMGW

Jaka jest aktualnie pogoda w górach? Czy na stokach narciarskich jest bezpiecznie? Po poniedziałkowej tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej sprawdzamy bieżące warunki w Tatrach. Niestety dla narciarzy i miłośników zimowego wypoczynku, nie ma dobrych wiadomości. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem.

8:50 Dramat w Bukowinie Tatrzańskiej

Wichura zerwała dach z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Konstrukcja miotana podmuchami przebyła w powietrzu kilkadziesiąt metrów. Upadła w pobliżu stacji wyciągu na Rusińskim Wierchu. Wprost na głowy wypoczywającej rodziny z Warszawy. Zginęła mama z córkami. Szesnastoletni chłopak jest ciężko ranny.

>>> Przeczytaj rekonstrukcję wydarzeń <<<

7:30 Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej: jest NAGRANIE

Okazuje się, że tragiczny wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej został zarejestrowany przez kamery monitoringu. Jak poinformował Jacek Dyga z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem w rozmowie z Super Expressem, prokuratura jest w posiadaniu zapisu nagrania. Co na nim widać? Czytaj więcej TUTAJ.

21:56 Co wiadomo do tej pory?

Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej wydarzyła się w poniedziałek około godziny 10.30. W Małopolsce bardzo mocno wiało. IMGW wydało ostrzeżenia.

Nagle silny podmuch wiatru zerwał dach z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dach uderzył w znajdujące się na parkingu cztery osoby, które szykowały się do odjazdu. Mimo reanimacji prowadzonej m.in. przez świadków zdarzenia, nie udało się uratować 52-letniej kobiety oraz jej 15-letniej córki.

Dwie osoby zostały zabrane do szpitala: to 21-latka (córka 52-latki) oraz 16-letni kuzyn rodziny. 21-latka była w bardzo ciężkim stanie, nastolatek miał uraz głowy. Niestety w poniedziałek wieczorem do mediów dotarła smutna wiadomość, że 21-latka zmarła w szpitalu. Przyczyną jej śmierci był uraz wielonarządowy. Natomiast życiu 16-latka nie zagraża niebezpieczeństwo.

Mężczyzna, który był mężem zmarłej 52-latki i ojcem 15-latki i 21-latki, znajduje się pod opieką lekarzy. Jest w złym stanie psychicznym.

Śledczy badają okoliczności tragedii. Prokurator ma duże zastrzeżenia, co do konstrukcji wypożyczalni sprzętu, z której wiatr zerwał dach. Zwraca uwagę, że dach był umocowany w sposób prowizoryczny i nie była to solidna konstrukcja. "Nie miało to prawa funkcjonować" - uważa prokurator, który zbada, kto odpowiadał za budowę wypożyczalni.

"Gazeta Krakowska" podaje, że "był to obiekt tymczasowy umiejscowiony w... przyczepie samochodowej. Z tyłu drewnianego pawilony jest bowiem tablica rejestracyjna."

Śledztwo jest prowadzone wstępnie pod kątem przestępstwa z artykułu 155 Kodeksu Karnego, tj. nieumyślnego spowodowania śmierci.

20:48 Przyczyna śmierci 21-latki

Jak informowaliśmy wcześniej, w szpitalu zmarła 21-letnia kobieta, trzecia ofiara wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej.

- Przyczyną śmierci był uraz wielonarządowy - w rozmowie z "Polsat News" przekazała dr n. med. Aleksandra Chowaniec-Sibiga zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.

W szpitalu przebywa jeszcze jej 16-letni kuzyn. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

19:45 Trzy ofiary tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej

W szpitalu zmarła 21-letnia kobieta, która została ciężko ranna w wypadku, do którego doszło w poniedziałek na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Zerwany przez wiatr z budynku wypożyczalni nart runął na grupę ludzi.

Na miejscu zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka. Teraz zmarła jej druga córka, która trafiła do szpitala w stanie krytycznym. Pod opieką lekarzy przebywa także ranny 16-letni kuzyn zmarłych kobiet. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Więcej tutaj: Zmarła 21-latka z Warszawy! Po wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej była w stanie krytycznym

18:17 W akcji ratowniczej w Bukowinie Tatrzańskiej brali udział ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR

Wiceprezes grupy Paweł Konieczny przesłał oświadczenie mediom. Opublikował je portal "Tygodnik Podhalański".

"Należy podkreślić, że w pierwszej kolejności to właśnie ratownicy GR GOPR GP skoordynowali działania ratownicze na miejscu i jako pierwsi rozpoczęli akcje reanimacyjne względem poszkodowanych nieprzytomnych z zatrzymaniem krążenia [...] Do akcji zostały również włączone osoby postronne, które prowadziły masaż mięśnia sercowego, w tym przygodna pielęgniarka."

17:34 Wichury w Małopolsce

W południowej części Małopolski obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed wichurami. Ostrzeżenie IMGW jest aktualne do poniedziałku do godz. 21.

- Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 100 km/h, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni - czytamy w komunikacie wydanym przez IMGW.

17:00 Wojewoda małopolski złożył kondolencje rodzinie ofiar

- To najbardziej tragiczny dzień w dotychczasowym przebiegu ferii w województwie małopolskim - powiedział Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. - Mając na uwadze rozmiar tragedii, która dotknęła poszkodowaną rodzinę, składam najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia.

Więcej tutaj: Bukowina Tatrzańska. "To najbardziej tragiczny dzień w dotychczasowym przebiegu ferii"

16.30 Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Śledztwo już ruszyło

Bukowina Tatrzańska. Barbara Bogdanowicz, szefowa zakopiańskiej Prokuratury Rejonowej w rozmowie z "Gazetą Krakowską" powiedziała: - Śledztwo już ruszyło. Prowadzone jest ono wstępnie pod kątem przestępstwa z art. 155 KK, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci.

16:10 21-latka nadal jest w ciężkim stanie

Nie poprawił się stan zdrowia 21-latki, która znajduje się na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

- Stan kobiety jest bardzo ciężki a rokowania niepomyślne - powiedział Tygodnikowi Podhalańskiemu, Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego.

W tragicznym wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej zginęła 52-latka i jej 15-letnia córka.

16:00 Bukowina Tatrzańska. Prokurator o "budynku" wypożyczalni: To nie miało prawa funkcjonować

Prokurator zakończył już oględziny miejsca tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie doszło do tragicznego wypadku, w którym zmarły dwie osoby. Silny wiatr zerwał dach z jednego z budynków i przygniótł grupę osób. Prokurator ma duże zastrzeżenia, co do konstrukcji, w której mieściła się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Czytaj więcej TUTAJ.

14:35 Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej nagrała kamera?

Kamery rozstawione na stoku pozwalają obserwować okolicę z wielu perspektyw. Tutaj załączamy transmisję z pobliża miejsca śmiertelnego wypadku. Około południa na wskazanym nagraniu można było dostrzec służby ratunkowe. Choć kadr nie jest wystarczająco dobry, niewykluczone, że tragiczny moment również został uchwycony.

14:25 Jest oficjalne oświadczenie stacji narciarskiej

Ośrodek narciarski Rusiń-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej został zamknięty w poniedziałek, 10 lutego. Wszystko przez silne porywy wiatru oraz tragiczny wypadek,w którym zginęły dwie osoby, a kolejne dwie są hospitalizowane. Opublikowano też oficjalne oświadczenie. Co o tragedii mówią właściciele wyciągu?

14:05 Stan poszkodowanej 21-latki jest bardzo ciężki

Przypomnijmy, w poniedziałek 10 lutego na stoku narciarskim Rusiń-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej doszło do tragicznego wypadku. Silny podmuch wiatru (sprawdź, z jaką prędkością wiał) zerwał dach z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Potężna konstrukcja przygniotła cztery osoby.

Zginęły dwie kobiety w wieku 52 i 15 lat. Okazało się, że była to matka z córką. Do szpitala trafiła też 21-letnia córka kobiety, której stan jest bardzo ciężki. Kim są ofiary i poszkodowani? Przeczytaj więcej informacji tutaj

- Poszkodowana walczy o życie - przekazała w rozmowie z SE Agnieszka Szopińska z policji w Zakopanem. Ranny został też chłopiec w wieku 16 lat, który również był członkiem rodziny. Przebywa on w jednym z podhalańskich szpitali, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Na miejscy cały czas pracują policjanci, prokurator oraz nadzór budowlany. 

13:40 Tragedia w Bukowinie. Wstrząsająca relacja świadka

- Reanimowałem ich z dwoma przyjaciółmi. Jestem cały zakrwawiony, ale już widziałem... nie reagowała, nie miała oddechu. Takimi słowami ze łzami w oczach relacjonował przebieg reanimacji, świadek tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Wstrząsającą relację opublikował portal TVP INFO.

Całość rozmowy jest dostępna tutaj.

13:10 To tutaj zerwany dach zabił dwie osoby

W poniedziałek na stacji RUSIŃ-SKI w Bukowinie Tatrzańskiej silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dach przeleciał kilkadziesiąt metrów, przygniótł kilka osób i oparł się na wyciągu. Czytaj więcej informacji.

13:00 Wypadek w Bukowinie: Ofiary to rodzina z Warszawy

Tragedia na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie (10 lutego) wiatr zerwał dach budynku. Grupa osób została przygnieciona. Niestety, dwie kobiety nie przeżyły wypadku. Kim są ofiary oraz poszkodowani? Według naszych informacji to rodzina z Warszawy. Czytaj więcej informacji tutaj.

12:52 Zerwany dach uszkodził też samochody

Dwa samochody osobowe zostały poważnie uszkodzone przez zerwane fragmenty dachu, które następnie przygniotły cztery osoby na stoku Rusiń-ski w Bukowinie Tatrzańskiej

2 ofiary śmiertelne i 2 osoby w stanie ciężkim - to dotychczasowy bilans wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej. Mówi Sebastian Woźniak ze straży pożarnej:

12:50 Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej, dwie osoby nie żyją

12:40 Ofiary to najprawdopodobniej matka z córką

Tragiczny wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Dwie osoby zginęły - to kobiety w wieku 15 i 52 lat. Według nieoficjalnych informacji, to matka z córką. Poszkodowane są również dwie osoby - mowa o kobiecie i mężczyźnie. Kim są ofiary wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej? Czytaj więcej tutaj.

Bukowina Tatrzańska. Na narciarzy zawalił się dach. Dwie osoby nie żyją, jedna jest reanimowana. Na miejscu pracują służby. Do tragicznego wypadku doszło około godziny 11 na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Informację o zdarzeniu potwierdza w rozmowie z Super Expressem Agnieszka Szopińska z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. 

- Rzeczywiście, otrzymaliśmy zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o zerwanym dachu na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. Na miejsce docierają służby - przekazała Szopińska. 

Po dotarciu służb na miejsce okazało się, że silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i przygniótł cztery osoby, które znajdowały się w pobliżu.  

- Dwie osoby nie przeżyły tragicznego wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej - poinformował w rozmowie z SE Sebastian Woźniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. To kobiety najprawdopodobniej w wieku 15 i 52 lat.

Poszkodowane są dwie osoby - mężczyzna w wieku 16 lat oraz kobieta w wieku 21 lat. Na razie nie jest znany dokładny stan poszkodowanych.

Zdarzenie miało miejsce na górnej stacji narciarskiej na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Na miejscu pracują służby ratunkowe, wezwano śmigłowce TOPR oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W miejscu wypadku będzie pracował prokurator oraz nadzór budowlany, trwa akcja ratunkowa. 

Do wypadku doszło w Bukowinie Tatrzańskiej:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE