Ilu nauczycieli w Małopolsce zakaziło się koronawirusem? Zaskakujący rezultat testów przesiewowych

2021-01-18 12:51 PAP ON
Powrót do szkół: MEN podało wyniki testów na koronawirusa wśród nauczycieli. Ile procent jest zakażonych?
Autor: Pixabay

Testy przesiewowe potwierdziły zakażenie wirusem SARS-Cov-2 u mniej niż 1 proc. nauczycieli przebadanych w Małopolsce – poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita.

Wykonaniem testu przed powrotem do pracy zainteresowanych było ok. 10,5 tys. osób: 7 tys. nauczycieli z klas I-III, tysiąc ze szkół specjalnych oraz ok. 2,5 tys. pracowników szkół, którzy nie są nauczycielami. Ostatecznie wymazy pobrano od 8 tys. 842 osób, po przebadaniu 8 tys. 797 próbek wynik dodatni uzyskały 83 osoby.

Czytaj też: Małopolska: Ponad połowa pracowników DPS-ów NIE CHCE się szczepić przeciwko koronawirusowi

"Niecały 1 proc. nauczycieli i pracowników szkół, którzy się przetestowali miał wynik dodatni. Zrobiliśmy absolutnie wszystko, aby szkoły, które zostały uruchomione dziś dla klas I –III i szkoły specjalne były bezpieczne" - podkreślił Łukasz Kmita.

Dodał, że małopolskie Kuratorium Oświaty rozpoczyna pilotażowy projekt wsparcia dzieci i rodziców w powrocie do szkoły.

Czytaj też: Dostawca jedzenia ROZJECHAŁ dwa gołębie. Wszystko widać na nagraniu [WIDEO]

"Nauczyciele w pierwszej kolejności mają porozmawiać z dziećmi i zdiagnozować, czy jest im potrzebna pomoc psychologiczna i wsparcie ze strony poradni psychologiczno-pedagogicznych. Równolegle organizujemy wsparcie dla samych nauczycieli" - powiedziała PAP małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Czytaj też: Kolejna restauracja w Krakowie otwarta! Bunt przedsiębiorców narasta?

Dodała, że kuratorium będzie telefonicznie już za kilka dni zbierać pytania i sygnały od nauczycieli o problemach, z którymi się stykają – pomóc mają im fachowcy w ramach cyklu wykładów. "Będziemy chcieli w ramach tego pilotażu zaoferować także pomoc całościową dla rodzin" - dodała Nowak.

Kraków upamiętnił Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci