Kiedy będzie wysyp krokusów w Tatrach? Fioletowe dywany kwiatów przyciągają tłumy

i

Autor: Franz Xaver/CC BY-SA 3.0/wikipedia Wysyp krokusów na Polanie Chochołowskiej spodziewany jest w połowie kwietnia.

Wiosna w górach

Kiedy będzie wysyp krokusów w Tatrach? Fioletowe dywany kwiatów przyciągają tłumy

2023-03-22 13:42

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się we wtorek, 21 marca. W Tatrach początek tej pory roku jest związany ze zjawiskiem, które przyciąga tłumy turystów. Chodzi oczywiście o niezwykle efektowny wysyp krokusów. Są już prognozy, kiedy będzie można podziwiać fioletowe, kwietne dywany. Raport krokusowy jest na bieżący publikowany na profilu FB schroniska PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej.

Krokusy w Tatrach. Kiedy będzie wysyp fioletowych kwiatów?

Choć mamy już kalendarzową wiosnę, w Tatrach oznaki tej pory roku nie są jeszcze bardzo widoczne. Przyroda dopiero budzi się do życia po zimowej przerwie. Schronisko Górskie PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej, które na bieżąco prowadzi raport krokusowy, informuje że na wysyp krokusów jeszcze musimy poczekać. W górach dopiero topnieje śnieg, a nocą występują przymrozki. To nie są warunki pogodowe sprzyjające pojawieniu się dywanu fioletowych kwiatów. Widoczne są tylko pojedyncze krokusy, które nieśmiało przebijają się spod warstwy białego puchu. W czwartek i piątek (23-24 marca) w Dolinie Chochołowskiej spodziewane są temperatury przekraczające 10 stopni Celsjusza, jednak już we wtorek (28 marca) przyjdzie kolejna fala ochłodzenia. Termometry znowu wskażą wartości ujemne, a dodatkowo spadnie śnieg. Wiosenna aura ma powrócić najwcześniej w połowie kwietnia i to właśnie wtedy spodziewany jest wysyp krokusów. 

Bardzo efektowne zjawisko, jakim jest wysyp krokusów przyciąga w Tatry tłumy turystów. Przyjeżdżają oni w góry tym chętniej, że fioletowe dywany nie utrzymują się długo. Krokus, czyli szafran spiski kwitnie zwykle około 2-3 tygodni. Kwiaty znajdują się pod ścisłą ochroną, to znaczy, że nawet poza granicami parku nie wolno ich zrywać na bukiety.

Świętokrzyskie. Policyjny pościg z finałem w... psiej budzie
Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany