Kraków: Biskup Jan Szkodoń przyjmował małoletnią w prywatnym mieszkaniu. Jest decyzja Watykanu

2021-07-23 12:21
Kraków: Biskup Jan Szkodoń przyjmował małoletnią w prywatnym mieszkaniu. Jest decyzja Watykanu
Autor: Franciszek Salezy Nowak OFM/wikipedia Postępowanie przeprowadzone przez Watykan nie wykazało winy bp. Jana Szkodonia.

Zakończyło się watykańskie postępowanie prowadzone wobec biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Duchowny miał się dopuścić wykorzystania seksualnego małoletniej osoby, jednak Stolica Apostolska uznała, że wina hierarchy nie została udowodniona. Potwierdzono natomiast "nierozważne zachowanie" bp. Jana Szkodonia, polegające na przyjmowaniu małoletniej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców.

Watykan podjął decyzję w sprawie biskupa Jana Szkodonia

Na stronie internetowej archidiecezji krakowskiej ukazał się dzisiaj (23 lipca) komunikat dotyczący postępowania prowadzonego przez Watykan w sprawie biskupa pomocniczego Jana Szkodonia. Był on oskarżany o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej. Watykan uznał, że nie ma dowodów na poparcie tych zarzutów. Niemniej dopatrzono się "nierozważnego zachowania" duchownego, który w swoim prywatnym mieszkaniu przyjmował małoletnią osobę bez obecności jej rodziców. Karą za to zachowanie miała być trzymiesięczna pokuta, jednak od lutego 2020 roku bp Szkodoń przebywał w odosobnieniu, dlatego nie poniesie już żadnej dodatkowej odpowiedzialności za swoje czyny i będzie mógł powrócić do wykonywania obowiązków w archidiecezji. Proces kanoniczny w tej sprawy został zakończony, a wydany dekret jest prawomocny. Poniżej pełna treść komunikatu nuncjatury w sprawie bp. Jana Szkodonia.

PRZECZYTAJ: Domowa awantura w Nowej Hucie. Policjant otrzymał ciosy nożem

- Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia. Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat). W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem. W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył. Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego.

ZOBACZ: Ekostalkerzy dręczyli weterynarza. Seniorka nie chciała odpuścić. Z pomocą ruszył Rutkowski [Rutkowski Story]

Produkował mieszanki dopalaczy, a potem sprzedawał na krakowskim Rynku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE