Kraków: Nowy mural na al. 29 Listopada. Kolejny już niebawem na ścianie Galerii Krakowskiej [AUDIO]

2017-09-13 19:16
Mural na al. 29 Listopada
Autor: Lesław Wabik / materiały prasowe Mural na al. 29 Listopada

Nowy mural na al. 29 Listopada inspirowany jest twórczością Stanisława Lema. Przedstawia postać doktora Chrisa Kelvina z powieści "Solaris". Lem będzie inspiracją także dla muralu, który niebawem pojawi się na północnej ścianie Galerii Krakowskiej. 

Nowy mural znajduje się na ścianie budynku przy al. 29 Listopada 114A. Zaprojektowała go Dagmara Matuszak, a namalował Artur Wabik. - Mural powstał z okazji 96. rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówi autor. - Przedstawia Chrisa Kelvina, bohatera książki "Solaris", w scenie w której ląduje na Solaris po raz pierwszy. Ponieważ nie spotyka na stacji kosmicznej nikogo, z kim można by porozmawiać, bo wszyscy oszaleli, to siada do czytania książek - dodaje. 

Kolejny mural pojawi się niebawem na ścianie Galerii Krakowskiej. Będzie przedstawiał rozświetlony pokój pełen przedmiotów i stworów rodem z książek Stanisława Lema. Autorem projektu jest Marcin Czaja, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Moim głównym założeniem było wplecenie w tę tkankę muralu twórczości ilustratora, który mam wrażenie że najlepiej oddał prozę Lema w świecie wizualnym. Był to Daniel Mróz - mówi Marcin Czaja.


Murali w Krakowie przybywa. Niektóre wymagają już odświeżenia. Niebawem odnowiony ma zostać znajdujący się na al. Powstańców Śląskich mural Silva Rerum, przedstawiający historię Krakowa.

Zobacz też: Kraków z lat 90. Tak wyglądało miasto ponad 20 lat temu! [GALERIA ZDJĘĆ]


Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE