Kraków: Od 1 września w tych sklepach NIE KUPISZ ALKOHOLU w nocy! [LISTA MIEJSC]

2019-08-13 13:59 Amadeusz Calik

1 września wejdzie w życie porozumienie pomiędzy Krakowem a przedsiębiorcami dotyczące dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Do piątku, 9 sierpnia do porozumienia przystąpiło 89 sklepów. Zobacz w galerii, gdzie nie kupisz alkoholu!

18 czerwca prezydent Jacek Majchrowski podpisał umowy z pierwszymi kupcami, którzy zdecydowali, że nie będą handlować alkoholem w godzinach 0.00–5.30.

Sytuacja jest dynamiczna, więc już dziś można stwierdzić, że liczba sklepów całodobowych sprzedających alkohol nocną porą znacząco się zmniejszy.

W zamian za podpisanie porozumienia miasto będzie informować o przedsiębiorcach, którzy stosują odpowiedzialną sprzedaż, zorganizuje bezpłatne szkolenia dla sprzedawców i zagwarantuje lepszą współpracę z policją i strażą miejską w celu szybkiego reagowania na incydenty. Miasto przewiduje również podjęcie działań mediacyjnych w sytuacji zaistnienia konfliktu na linii przedsiębiorca - mieszkańcy, mającego związek ze sprzedażą alkoholu.

W wyniku wprowadzenia dobrych praktyk w zakresie sprzedaży alkoholu miasto spodziewa się uspokojenia sytuacji w okolicach sklepów w godzinach nocnych. Funkcjonowanie porozumienia będzie z dużym pożytkiem dla mieszkańców, którzy skarżą się na działalność sklepów sprzedających w nocy alkohol.

Kupcy ze swojej strony natomiast zobowiązali się do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.

Przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.