Kraków: Policjanci rzucili tarcze i dołączyli do protestujących kobiet? Komenda dementuje

2020-10-27 12:35 AC
Kraków: Policjanci rzucili tarcze i dołączyli do protestujących kobiet? To fake news
Autor: PAP/Andrzej Grygiel

W poniedziałek w wielu regionach kraju odbyły się blokady ulic miast w ramach protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Strajki regularnie odbywają się też od kilku dni w Krakowie. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać rozluźnionych policjantów idących z manifestantami. Wbrew informacjom podawanym przez niektóre portale, funkcjonariusze nie dołączyli do strajku, a jedynie zabezpieczali manifestację.

Internet obiegło nagranie z jednego z krakowskich protestów. Widać na nim policjantów, którzy bez hełmów na głowach i z opuszczonymi tarczami maszerują z tłumem manifestantów. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet udostępnili film na swoim Instagramie informując, że mundurowi przystąpili do protestujących.

Pod filmem pojawiły się liczne komentarze, odnoszące się do zachowania policjantów. Część osób stwierdziła, że zachowanie funkcjonariuszy było słuszne. Małopolska policja postanowiła odnieść się do tych informacji.

mł. insp. Sebastian Gleń, KWP Kraków
mł. insp. Sebastian Gleń, KWP Kraków

- Podczas pracy policjanci nie okazują swoich sympatii. Funkcjonariusze dbający o bezpieczeństwo przemieszczali się za manifestującymi, ale do nich nie dołączali. Jeżeli pozwolili sobie na moment luzu i spokojne przejście, to oznacza, że było spokojnie - informuje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Strajk kobiet w Krakowie