Kraków: RADYKALNA zmiana w komunikacji. Dotknie niemal wszystkich pasażerów

2020-07-04 16:21 Amadeusz Calik
Kraków: Ważna zmiana w komunikacji miejskiej. Dotknie niemal wszystkich pasażerów
Autor: MPK Kraków

Od 10 lipca w mobilnych automatach biletowych wyposażonych w opcję zapłaty zarówno kartą, jak i gotówką rozpocznie się proces wycofywania możliwości płacenia gotówką - poinformowało w sobotę krakowskie MPK. Decyzja wywołała falę oburzenia, a pasażerowie domagają się utrzymania obu form płatności za bilety.

Jak poinformował krakowski przewoźnik, decyzja o stopniowym wycofywaniu z krakowskich pojazdów automatów z opcją płatności gotówką jest zbieżna z wprowadzaniem takich rozwiązań w innych dużych polskich miastach. I zaznacza, że w dobie pandemii koronawirusa takie rozwiązanie ogranicza kontakt pasażerów z monetami.

Płatność gotówką za bilety w MPK Kraków

Dlaczego MPK Kraków rezygnuje z płatności gotówką, na rzecz kart? Jak tłumaczy przewoźnik, szczeliny na monety bardzo często były blokowane przez wkładanie w nie m.in. zwiniętych starych biletów, różnego rodzaju przedmiotów, np. patyczków do lodów lub metalowych elementów. Automaty z gotówką były także dewastowane w celu kradzieży znajdujących się w środku monet.

- Postawienie wyłącznie na bezgotówkowe operacje w automatach sprawi więc, że nie tylko skróci się czas potrzebny na wykonanie operacji zakupu biletu, ale także zdecydowanie zmniejszy się liczba przypadków niedostępności automatów z powodu różnego rodzaju dewastacji - czytamy w oświadczeniu MPK.

Dalsza część artykułu znajduje się pod poniższym wideo.

Lajkoniki wyjechały na ulice Krakowa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Możliwość zapłaty gotówką zostanie wycofana do 31 lipca z wszystkich automatów zamontowanych w tramwajach i autobusach, które do tej pory obsługiwały obydwie formy płatności. Dotyczy to 431 urządzeń. W pozostałych 608 automatach mobilnych, które umożliwiają zakup biletu wyłącznie za gotówkę, nadal będzie można płacić monetami. Te urządzenia będą sukcesywnie wymieniane na te z opcją płatności wyłącznie bezgotówkowej.

Aby ułatwić pasażerom oczekującym na przystanku zorientowanie się, jaka płatność będzie dostępna w danym pojeździe, na zewnątrz każdego tramwaju i autobusu zostanie umieszczona odpowiednia informacja.

W automatach stacjonarnych Krakowskiej Karty Miejskiej nadal za bilet będzie można zapłacić zarówno kartą jak i gotówką. Nadal także będą dla pasażerów dostępne aplikacje umożliwiające zakup biletów w smartfonie. Krakowski przewoźnik pracuje także nad wprowadzeniem w przyszłości możliwości zapłaty za bilet w automatach z wykorzystaniem systemu BLIK.

Fala oburzenia po decyzji MPK Kraków

Informacja o wycofaniu możliwości płatności gotówką nie spodobała się mieszkańcom Krakowa.

- Owszem płatność kartą jest wygodniejsza, ale nie zawsze są na niej środki po drugie każdy powinien mieć prawo wyboru mimo tego, że technologia idzie do przodu - napisała w komentarzu internautka Katarzyna.

Inna dodaje, że nie każdy posiada kartę, zwłaszcza dzieci czy osoby starsze.

- Walcie się. Będę jeździł samochodem i smrodził w całym mieście dieslem - skomentował Mark.