Kraków. Teatrowi im. Słowackiego grozi upadek? "Padł ofiarą politycznej zemsty". Jest zbiórka w Internecie

2022-01-20 7:59
Kraków. Teatrowi im. Słowackiego grozi upadek? Padł ofiarą politycznej zemsty. Jest zbiórka w Internecie
Autor: Zygmunt Kaczmarek/CC BY-SA 4.0/wikipedia Minister kultury Piotr Gliński odmówił dofinansowania Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Scenie grozi zapaść finansowa

Pod koniec grudnia zeszłego roku minister kultury Piotr Gliński odmówił dofinansowania Teatrowi im. Słowackiego w Krakowie. Z tego powodu scenie grozi zapaść finansowa. W Internecie powstała zbiórka przeznaczona na dalsze funkcjonowanie teatru. - Przyszłość Teatru im. Słowackiego stanęła pod znakiem zapytania, a my nie możemy pozostać obojętni. Uruchamiamy zbiórkę na rzecz Teatru, który padł ofiarą politycznej zemsty - napisali przedstawiciele Stowarzyszenia Stanisława Wyspiańskiego.

Minister Gliński odmówił Teatrowi im. Słowackiego. Scenie grozi zapaść finansowa

Pod koniec zeszłego roku minister kultury Piotr Gliński poinformował, że podległy mu resort nie będzie współprowadził Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Ta decyzja wiąże z brakiem dofinansowania jednej z najbardziej znanych w kraju scen teatralnych. Zdaniem artystów z Teatru im. Słowackiego minister odmówił im ze względu na burzę, która rozpętała się po premierze spektaklu "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Przedstawienie w ostrych słowach skrytykowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, odradzając szkołom organizację wyjść na adaptację dzieła Adama Mickiewicza. Decyzja ministra kultury spowodowała problemy finansowe Teatru im. Słowackiego, dlatego Stowarzyszenie Stanisława Wyspiańskiego zorganizowało w Internecie zbiórkę przeznaczoną na pomoc krakowskiej scenie. Jest ona prowadzona za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Organizatorzy chcą zebrać 3 miliony złotych. Akcja jest prowadzona pod hasłem #teatrjestnasz.

PRZECZYTAJ: Dramatyczny pożar w Nowej Hucie: "To musiało się tak skończyć". Szokujące fakty

- Przyszłość Teatru im. Słowackiego stanęła pod znakiem zapytania, a my nie możemy pozostać obojętni. Uruchamiamy zbiórkę na rzecz Teatru, który padł ofiarą politycznej zemsty. Po listopadowej premierze „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofało swoją deklarację finansowania krakowskiej sceny. Oznacza to 3-milionową dziurę w budżecie Teatru, który w perspektywie otrzymania tego rodzaju wsparcia od państwa nie mógł starać się o granty. Śladem wieszczów narodowych chcemy więc głośno wykrzyczeć, że wolność artystyczna jest ponad jakimikolwiek konfiguracjami politycznymi. A Teatr? Teatr jest nasz, więc i dzięki nam przetrwa. Dlatego odpalamy ogólnopolską zbiórkę, do której każde z was może się przyłączyć. Wszystkie informacje znajdziecie na zrzutka.pl - napisali na FB przedstawiciele Stowarzyszenia Stanisława Wyspiańskiego.

ZOBACZ: Kuzyn zabił Rafała w sylwestra. Mieli grać w gry komputerowe. W ostatnią drogę wyruszył z bliskimi [ZDJĘCIA]

SPROSTOWANIE

W związku z opublikowaniem w dniu 20.01.2022 r. artykułu pt. "Kraków. Teatrowi im. Słowackiego grozi upadek? "Padł ofiarą politycznej zemsty". Jest zbiórka w internecie" (se.pl), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że wspomniane w artykule problemy finansowe Teatru Słowackiego nie wynikają z rzekomej odmowy finansowania instytucji przez MKiDN, ale z dotychczasowej polityki finansowej instytucji.

Anna Pawłowska-Pojawa,

Dyrektor Centrum Informacyjnego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pożar na os. centrum A w Nowej Hucie, policja zatrzymała właścicieli mieszkania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE