Szczepienia na Podkarpaciu. Szczepionka na koronawirusa: Jak się zapisać? Rejestracja, zgłoszenia, terminy

i

Autor: whitesession/Pixabay.com

Kraków: W tych szpitalach rozpoczęto podawanie drugiej dawki szczepionek

2021-01-18 14:09

W części krakowskich szpitali rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionek. Wstrzykiwanie pierwszorazowe zostało jednak w większości placówek wstrzymane w związku z zapowiedziami firmy Pfizer o zmniejszeniu dostaw.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie szczepi w poniedziałek personel, który 27 grudnia otrzymał pierwsze dawki. W tym tygodniu w lecznicy tej po raz drugi preparat musi przyjąć 825 osób. Jeśli chodzi o szczepienia pierwszorazowe, to w szpitalu tym osoby zapisane na poniedziałek otrzymały takie dawki – było to możliwe dzięki odmrożeniu preparatów przechowywanych w szpitalnej, certyfikowanej lodówce. „Nie chcieliśmy odwoływać szczepień pierwszorazowych dla osób, które zapisane były na poniedziałek, ponieważ uznaliśmy, że weekend nie jest dobrym czasem na informowanie o odwołaniu szczepień. W weekend są mniejsze szanse, że informacja dotrze do wszystkich” – powiedział PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Jak dodał, od wtorku szczepień pierwszorazowych na terenie placówki już nie będzie, a odbywać się będą wyłącznie szczepienia drugorazowe. Osoby zapisane na szczepienia pierwszorazowe zostaną poinformowane o nowym terminie.

Czytaj też: Ilu nauczycieli w Małopolsce zakaziło się koronawirusem? Zaskakujący rezultat testów przesiewowych

„Czekamy na kolejne rozstrzygnięcia, co do dalszego przebiegu szczepień” – powiedział dyrektor szpitala. Zwrócił także uwagę, że w związku z przesunięciem terminu dostaw konieczne będzie wydłużenie okresu szczepień medyków, pierwotnie zaplanowanym do końca stycznia.

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w poniedziałek prowadzi szczepienia tylko drugorazowe. W tym tygodniu taką dawkę musi przyjąć prawie 170 osób, w kolejnym – 1,2 tys., a od 1 lutego – 1,7 tys. Jak poinformował PAP prezes szpitala Rydygiera Artur Asztabski, jedyne pierwszorazowe szczepienia, które szpital będzie prowadził w tym tygodniu, zaplanowano w zakładzie opiekuńczo-leczniczym (ZOL) w Makowie Podhalańskim. „We wtorek personel szpitala pojedzie na miejsce i zaszczepi podopiecznych ZOL-u w Makowie Podhalańskim. Preparat przyjmie tam 120 osób” – wyjaśnił Asztabski. Na liście do szczepienia pierwszorazowego w szpitalu Rydygiera jest jeszcze ok. 2 tys. osób.

Czytaj też: Małopolska: Ponad połowa pracowników DPS-ów NIE CHCE się szczepić przeciwko koronawirusowi

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w poniedziałek (stan na popołudnie) nie otrzymał jeszcze dostawy kolejnych dawek i – jak przekazała PAP rzeczniczka placówki – został poinformowany, że dopiero w czwartek je otrzyma. Oznaczałoby to, że 75 osób, które według pierwotnego planu powinno przyjść drugą dawkę w poniedziałek i wtorek, nie przyjmie jej. Do końca tygodnia preparaty po raz drugi powinno przyjąć jeszcze co najmniej kolejnych 325 osób. Lecznica wstrzymała też szczepienia pierwszorazowe w związku z brakiem dostawy przewidywanych pierwotnie kolejnych ok. 1,3 tys. dawek.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował w poniedziałek, że w związku z zapowiedziami firmy Pfizer o zmniejszeniu dostaw szczepionek skorygowany został plan szczepień prowadzonych obecnie w grupie obejmującej medyków. „Wszystkie punkty i wszystkie szpitale w sobotę otrzymały ode mnie SMS o pewnych zmianach w szczepieniach” – powiedział wojewoda. Zapewnił, że nie ma sytuacji, że ktoś, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, nie dostanie w terminie drugiej.

Czytaj też: Kolejna restauracja w Krakowie otwarta! Bunt przedsiębiorców narasta?

Łukasz Kmita sprecyzował, że „ograniczone lub wstrzymane” będą szczepienia personelu medycznego, co w praktyce oznacza, że niektóre osoby, które miały w tym tygodniu wyznaczony termin na podanie pierwszej dawki mogą otrzymać SMS o jego odwołaniu. „Mogę tylko przeprosić za to” – powiedział wojewoda.

Wojewoda podkreślił, że małopolskie szpitale organizacyjnie są przygotowane do zwiększenia liczby szczepień, ale ich tempo będzie zależne od dostaw. Poinformował też, że wydał polecenie szpitalom tymczasowym – w Expo Kraków, w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w Krynicy-Zdroju – aby uruchomiły one punkty szczepień czynne od 8 do 20 godz. i mogły dziennie szczepić nie mniej niż 200 osób, co w kolejnych etapach Narodowego Programu Szczepień pozwoli na przyśpieszenie. „Te punkty będą w gotowości” – zapowiedział.

Czytaj też: Dostawca jedzenia ROZJECHAŁ dwa gołębie. Wszystko widać na nagraniu [WIDEO]

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia, że w tym tygodniu szczepienia personelu medycznego będą kontynuowane, natomiast na pewno nie w takiej liczbie, jaki był pierwotnie plan i zamówienia ze szpitali – na pewno nie zostanie podanych 330 tys. szczepionek, a o wiele mniej.

Kłęby dymu nad Krakowem! Pożar na ul. Malborskiej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki