Małopolska firma naciągała klientów na pokazach. Potężna kara od UOKiK

2022-01-13 14:08
Małopolska firma naciągała klientów na pokazach. Potężna kara od UOKiK
Autor: andibreit/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Ponad 400 tysięcy złotych kary ma zapłacić firma z powiatu oświęcimskiego za wprowadzanie w błąd konsumentów podczas pokazów urządzeń służących do magnetoterapii. W trakcie spotkań klienci byli "badani" przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, a następnie namawiani do zakupu kosztownego sprzętu. UOKiK nałożył też na członka zarządu nieuczciwej firmy karę w wysokości 250 tysięcy złotych.

Firma z Małopolski ukarana za naciąganie klientów podczas pokazów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez firmę MAGFORTE, mającą swoją siedzibę w Łękach (powiat oświęcimski). Zgodnie z decyzją prezesa UOKiK, przedsiębiorstwo ma zapłacić karę w wysokości 433 570 złotych. Z kolei karą w wysokości 250 tysięcy złotych został ukarany Robert Stanisław Jaromin, członek jednoosobowego zarządu MAGFORTE. Urząd uznał, że firma wprowadzała konsumentów w błąd, co do prawdziwego celu spotkania, na które zapraszała poprzez ulotki. Zawierały one zaproszenie na "Scan układu krążenia", sprawiając wrażenie informacji o niekomercyjnych badaniach medycznych. Tymczasem podczas pokazów klientom robiono "badania", których wyniki były następnie interpretowane przez handlowców, czyli osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Wprowadzali oni klientów w błąd, co do ich stanu zdrowia, namawiając do zakupu kosztownych urządzeń do magnetoterapii. Ta forma kuracji miała z kolei stanowić remedium na wszelkie dolegliwości zdrowotne. UOKiK uznał przy tym, że członek zarządu firmy umyślnie dopuszczał do stosowania nieuczciwych praktyk wobec konsumentów, dlatego nałożył na niego osobną karę. Dodatkowo zostało złożone zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli handlowych spółki MAGFORTE. Śledczy wszczęli w tej sprawie dochodzenie, które obecnie jest w toku. 

PRZECZYTAJ: Chrzanów. Wpadły, bo nic nie zamówiły w kawiarni. Obsługa zadzwoniła po policję

- Konsekwentnie eliminujemy patologie, do jakich dochodzi podczas pokazów handlowych, a których ofiarami często są seniorzy. Ukarani przedsiębiorcy – co szczególnie naganne - wykorzystywali obawy konsumentów o zdrowie albo manipulowali cenami tak, aby uczynić zakup niezbędnym lub atrakcyjnym. Wprowadzali także w błąd co do niemożności odstąpienia od umowy lub stosowali niedozwolone klauzule, które utrudniały rozwiązanie kontraktu – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

ZOBACZ: Tragiczna śmierć trzech nastolatków na imprezie sylwestrowej. Płacz rodziców słychać było w całej wsi [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy kiedykolwiek padłeś/aś ofiarą oszustwa?
Ola zginęła w koszmarnym wypadku w Tylmanowej, osierociła dwoje małych dzieci. Tak wygląda jej grób w Szczawnicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE