Małopolska: Gwałtownie wzrosła liczba samobójstw. Kobiety i najmłodsi szczególnie zagrożeni

i

Autor: Counselling/cc0/pixabay Przez pierwszych pięć miesięcy 2022 roku, terenie podlegającym KWP w Krakowie odnotowano 578 prób samobójczych.

Alarmujące dane!

Małopolska: Gwałtownie wzrosła liczba samobójstw. Kobiety i najmłodsi szczególnie zagrożeni

2022-08-22 11:06

Bardzo niepokojące dane dotyczące prób samobójczych w Małopolsce! Jak podaje portal krknews.pl, na obszarze podlegającym KWP w Krakowie liczba zamachów na własne życie od stycznia do maja 2022 roku wzrosła o prawie 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Największy przyrost prób samobójczych wystąpił wśród kobiet i bardzo młodych osób.

W Małopolsce rośnie liczba samobójstw. Prawie 600 osób targnęło się na swoje życie

Mieszkańcy Małopolski coraz częściej podejmują drastyczną decyzję o odebraniu sobie życia. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, przytoczonych przez portal krknews.pl, od stycznia do maja 2022 roku na terenie podległym KWP w Krakowie o prawie 20 proc. wzrosła liczba prób samobójczych w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Od początku roku do końca maja w Małopolsce zamach na swoje życie podjęło 578 osób, podczas gdy w poprzednim roku ta liczba wynosiła 490. W niechlubnym rankingu liczby zamachów samobójczych nasze województwo znalazło się na trzecim miejscu w kraju. Gorzej jest tylko na terenie podlegającym KWP w Katowicach oraz KWP w Gdańsku.

Generalnie w Polsce liczba prób samobójczych wzrosła o 8,6 proc. Ciągle zamach na własne życie częściej przeprowadzają mężczyźni, jednak w grupie kobiet odnotowano bardzo duży przyrost takich przypadków (ponad 30 proc.). Jeszcze gorzej jest wśród najmłodszych. W przedziale wiekowym 13-18 lat przyrost wyniósł aż ok. 79 proc. w porównaniu z 2021 r. Z danych policji wynika, że w opisywanym okresie około 34 proc. prób samobójczych kończyło się śmiercią. W Polsce najczęstszym sposobem wykorzystywanym przy próbach samobójczych jest powieszenie. Niestety wybranie tej metody bardzo utrudnia odratowanie desperata, który podjął zamach na własne życie. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Mężczyzna wszedł do Dunajca i już nie wypłynął. Tragiczny finał poszukiwań

Zapobiegła deportacji chłopców z Senegalu

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys bądź masz myśli samobójcze, zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • Strona internetowa pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki