Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Krakowskie środowisko zachwycone! [AUDIO]

2019-10-10 17:11 Amadeusz Calik
Olga Tokarczuk
Autor: SUPER EXPRESS Olga Tokarczuk

"To jest epokowy moment" - tak krakowskie środowisko literackie komentuje nagrodę Nobla dla polskiej pisarki Olgi Tokarczuk. Akademia Szwedzka doceniła autorkę za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia".

Nasi reporterzy zasięgnęli języka w krakowskim środowisku literackim. Jak przyznał Marcin Baniak z krakowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego - "ma łzy w oczach". 

- Mogę tylko podskoczyć z radości, krzyknąć "Tak to jest Nobel, to się dzieje naprawdę - najważniejsza literacka nagroda świata dla Olgi Tokarczuk, naszej wspaniałej pisarki". Troszeczkę się tego spodziewaliśmy, tak można powiedzieć, ale oczywiście tonowaliśmy nastroje, ponieważ nie chcieliśmy za bardzo się tym emocjonować - powiedział Baniak w rozmowie z naszym reporterem.

Nobel dla Olgi Tokarczuk. Marcin Baniak: "Mam łzy w oczach"

Ale teraz na emocje można sobie pozwolić. To zasłużona nagroda - przyznaje Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- To jest chyba oczywiste, że w przypadku Olgi Tokarczuk chodziło o taką niebywałą umiejętność snucia opowieści. Ja w ogóle wyobrażam sobie Olgę jako kogoś kto po prostu pięknie opowiada. Ją się czyta, tak jakby się jej słuchało i było się zasłuchanym - skomentował. 

Michał Rusinek, literaturoznawca z UJ o Noblu dla Olgi Tokarczuk:

Ostatni polski Nobel w dziedzinie literatury przypadł Wisławie Szymborskiej 23 lata temu.