Zofia Posmysz

i

Autor: Jacek Dominski/REPORTER, AP Photo/Markus Schreiber Zofia Posmysz

Smutna wiadomość

Nie żyje Zofia Posmysz. Pisarka urodzona w Krakowie i była więźniarka Auschwitz zmarła w wieku 98 lat

2022-08-08 13:45

Nie żyje Zofia Posmysz, urodzona w Krakowie pisarka i była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. W trakcie niewoli padła ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. W 2020 roku prezydent Andrzej Duda uhonorował ją Orderem Orła Białego. Zofia Posmysz zmarła w wieku 98 lat.

Nie żyje Zofia Posmysz. Więźniarka Auschwitz i Dama Orderu Białego miała 98 lat

W poniedziałek, 8 sierpnia zmarła Zofia Posmysz, urodzona w Krakowie pisarka oraz scenarzystka, a także była więźniarka obozów koncentracyjnych w: Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. W trakcie niemieckiej niewoli padła ofiarą pseudomedycznych eksperymentów. W styczniu 1945 roku uczestniczyła w "marszu śmierci" z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, skąd trafiła do obozów znajdujących się wgłębi III Rzeszy.

Po wojnie zadebiutowała wspomnieniami pt. "Znam katów z Belsen...". Pracowała między innymi w "Głosie Ludu" oraz Polskim Radiu, gdzie współtworzyła słuchowisko pt. "W Jezioranach". Była autorką słuchowiska pt. "Pasażerka z kabiny 45", na motywach którego powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka.

PRZECZYTAJ: Tylmanowa. Związali ręce dzieciom z oazy, żeby "poczuły się jak Jezus". Biuro Obrony Praw Dziecka składa zawiadomienie do prokuratury

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda uhonorował Zofię Posmysz najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Pisarka była też laureatką wielu innych nagród i odznaczeń, w tym Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Wielkiego Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN. Zofia Posmysz miała 98 lat. Data uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znana.

Sonda
Czy Zofia Posmysz powinna zostać patronką ulicy w Krakowie?
Msza święta w parafii w Koninie w intencji ofiar wypadku w Chorwacji
Nasi Partnerzy polecają