Nowe tramwaje dla Krakowa. Tylko jedna firma stanęła do przetargu

2019-09-18 7:59 Amadeusz Calik
Nowe tramwaje dla Krakowa
Autor: MPK Kraków

We wtorek, 17 września, do krakowskiego MPK wpłynęła jedna oferta na dostawę do 60 nowych niskopodłogowych tramwajów. Ofertę złożyło konsorcjum firm Stadler Polska Sp. z o.o. i Stadler Środa Sp. z o.o. Żadna inna firma nie zgłosiła chęci wyprodukowania nowych pojazdów dla stolicy Małopolski,

Koszt dostawy 60 nowych tramwajów wraz z materiałami eksploatacyjnymi został przez dostawcę wyceniony na ponad 619 milionów zł brutto (cena za jeden wagon to 8,37 mln zł netto). Oferta zostanie sprawdzona oraz poddana ocenie zgodnie z warunkami zawartymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. 

Wiadomo, że wartość złożonej oferty przekracza środki zaplanowane na realizację tego kontraktu - MPK zarezerwowało na ten cel prawie 555 mln zł, czyli 64 miliony złotych mniej niż oczekuje dostawca. Przedsiębiorstwo zdecyduje teraz, czy dołożyć pieniądze, czy rozpisać przetarg ponownie. 

Nowe tramwaje, których oczekuje MPK, mają być niskopodłogowe o długości co najmniej 32 metrów i wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, porty USB do ładowania smartfonów, system liczenia pasażerów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Warto także podkreślić, że dwa z nowych tramwajów mają zostać wyposażone w innowacyjny system jazdy bez sieci trakcyjnej (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości). To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom w przypadku, gdy nie będzie możliwości korzystania z sieci trakcyjnej.