Ogromne zmiany w archidiecezji krakowskiej. Nowy rektor seminarium i proboszczowie

2022-06-23 16:04
Ogromne zmiany w archidiecezji krakowskiej. Nowy rektor seminarium i proboszczowie
Autor: Mkos/CC BY-SA 3.0 pl/wikipedia Siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Nowym rektorem seminarium został ks. Michał Kania.

Krakowska kuria ogłosiła zmiany personalne, których w archidiecezji dokonał abp Marek Jędraszewski. Metropolita wymienił między innymi rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Ks. Andrzeja Tarasiuka, który został proboszczem parafii pw. św. Karola Boromeusza w Krakowie-os. ks. Siemaszki, zastąpi ks. Michał Kania, dotychczasowy dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii.

Ogromne zmiany w archidiecezji krakowskiej. Nowy rektor seminarium i proboszczowie

W czwartek (23 czerwca) kuria archidiecezji krakowskiej poinformowała o zmianach personalnych, których dokonał abp Marek JędraszewskiTradycyjnie mianowano nowych proboszczów, jednak roszady dokonane w tym roku są dużo głębsze. Metropolita krakowski zdecydował się na wymianę osób odpowiedzialnych za kierowanie Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Z urzędu rektora został zwolniony zarówno rektor - ks. Andrzej Tarasiuk, jak i prefekt - ks. Michał Iwan. Pierwszy z nich zostanie proboszczem parafii pw. św. Karola Boromeusza w Krakowie-os. ks. Siemaszki, natomiast drugi obejmie parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej. Nowym rektorem seminarium został natomiast ks. Michał Kania, dotychczasowy dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii.

Funkcja rektora Wyższego Seminarium Duchownego jest kluczowa dla funkcjonowania archidiecezji, stąd rektorzy często zostają później biskupami. Spośród jedenastu ostatnich rektorów krakowskiego seminarium, aż siedmiu przyjęło później sakrę biskupią. Wśród nich byli między innymi: były metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, były metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, obecny metropolita białostocki abp Józef Guzdek czy obecny metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Tymczasem w archidiecezji krakowskiej maleje liczba absolwentów seminarium, którzy przyjmują święcenia kapłańskie. W tym i poprzednim roku święcenia przyjęło po 8 alumnów, gdy jeszcze w 2018 roku święceń udzielono 20 nowym księżom.

PRZECZYTAJ: Malutka dziewczynka zostawiona w nagrzanym samochodzie. Ojciec był na zakupach

Zmiany wśród proboszczów i urzędników archidiecezji krakowskiej [LISTA]:

 • Ks. Edward Antolak – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Sułkowice.
 • Ks. Adam Gabryś – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Jabłonka i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach.
 • Ks. Wojciech Mozdyniewicz – po zakończeniu posługi w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.
 • Ks. Józef Gal  – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Zalasie i zgoda na zamieszkanie tamże.
 • Ks. Zdzisław Zięba – zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. św. Marii Magdaleny w Zalasie i mianowany na urząd proboszcza tamże.
 • Ks. Jan Bobrek – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie i zgoda na zamieszkanie w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Leńczach.
 • Ks. Rafał Cinal – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie i mianowany na urząd proboszcza tamże.
 • Ks. Kazimierz Budek – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kłaju i zgoda na zamieszkanie tamże oraz zwolnienie z obowiązków duszpasterza rolników Archidiecezji Krakowskiej.
 • Ks. Jan Bierowiec – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmku oraz z zadań moderatora rejonowego Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w rejonie VIII-Chrzanów i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa Robotnika w Kłaju.
 • Ks. Tadeusz Kasperek – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i zgoda na zamieszkanie tamże.
 • Ks. Jan Dziubek  – zwolniony z obowiązków administratora parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach i mianowany na urząd proboszcza tamże.
 • Ks. Stanisław Maroszek – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu i zgoda na zamieszkanie tamże.
 • Ks. Piotr Grzesik – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Kingi w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzeziu.
 • Ks. Marian Krzystek – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.
 • Ks. Michał Iwan  – zwolniony z urzędu prefekta i prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Rabie Niżnej.
 • Ks. Tomasz Kalisz – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach i zgoda na zamieszkanie w parafii pw. NMP Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym.
 • Ks. Mariusz Kopacz – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Kazimierza w Rybnej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Woźnikach.
 • Ks. Jan Kordaczka – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Piotrowicach oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Zator i zgoda na zamieszkanie w domu rodzinnym.
 • Ks. Tomasz Rajda – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Nawiedzenia NMP w Piotrowicach i mianowany na urząd proboszcza tamże.
 • Ks. Franciszek Rembiesa – przyjęcie zrzeczenia się urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie oraz zwolnienie z urzędu wicedziekana dekanatu Nowy Targ i zgoda na zamieszkanie tamże.
 • Ks. Andrzej Kwak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.
 • Ks. Tomasz Grzesiak – zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu oraz pełnienia posługi kapelana Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz z obowiązków duszpasterza chorych w Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie.
 • Ks. Władysław Pasternak – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Białka Tatrzańska.
 • Ks. Jan Leśniak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sierczy oraz z urzędu wicedziekana dekanatu Wieliczka Zachód i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej.
 • Ks. Jerzy Biernat – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Sierczy.
 • Ks. Andrzej Szczotka  – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach i zgoda na zamieszkanie tamże oraz powiadomienie o zakończeniu kadencji urzędu dziekana dekanatu Krzeszowice.
 • Ks. Bogdan Sarniak – zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w Krakowie-Złocieniu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Marcina w Krzeszowicach.
 • Ks. Marcin Papiż – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika w Krakowie-Złocieniu.
 • Ks. Wacław Siejka – przyjęcie zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce i zgoda na zamieszkanie w Domu Księży Chorych im. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Swoszowicach.
 • Ks. Daniel Żółkiewicz – zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. św. Klemensa w Wieliczce, a także z posługi duszpasterskiej tam pełnionej oraz z urzędu notariusza Sądu Metropolitalnego w Krakowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarnówce.
 • Ks. Paweł Rybski – zwolniony z urzędu administratora parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu.
 • Ks. Paweł Baran –  mianowany administratorem parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu.
 • Ks. Andrzej Tarasiuk  – zwolniony z urzędu rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Karola Boromeusza w Krakowie-os. ks. Siemaszki.
 • Ks. Mirosław Kubek – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki w Kwaczale.
 • Ks. Mariusz Czajkowski CM – zwolnienie z obowiązków obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie i powołanie na urząd sędziego Sądu Metropolitalnego w Krakowie.
 • Ks. Szymon Janiczek – zwolniony z funkcji audytora w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie z zachowaniem urzędu sędziego tamże.
 • Ks. Artur Czepiel – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach, a także z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Kraków-Mogiła i mianowany Archidiecezjalnym Duszpasterzem Służby Liturgicznej, a także duszpasterzem świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej w Archidiecezji Krakowskiej z zamieszkaniem i podjęciem posługi duszpasterskiej w Rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
 • Ks. Konrad Kozioł – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu oraz z obowiązków wizytatora katechetycznego dla rejonu VIII Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie z zamieszkaniem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.
 • Ks. Łukasz Michalczewski – mianowany na urząd wiceekonoma Archidiecezji Krakowskiej z zachowaniem dotychczasowych obowiązków.
 • Ks. Piotr Płaszcz –  zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Zielonkach oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Krowodrza i mianowany na urząd wicedyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej z zamieszkaniem i podjęciem posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Floriana w Krakowie.
 • Ks. Michał Kania – zwolniony z urzędu dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie i mianowany na urząd rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
 • Ks. Robert Młynarczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Barbary w Libiążu oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Libiąż i mianowany na urząd prefekta oraz prokuratora (ekonoma) Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
 • Ks. Ryszard Gacek – zwolniony z obowiązku zamieszkania oraz posługi duszpasterskiej w rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z powierzeniem zarządu nad Domem Księży przy ul. św. Marka w Krakowie z zamieszkaniem tamże.
 • Ks. Łukasz Ślusarczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Królowej Polski w Ryczowie i mianowany zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad ruchem wolontariatu Caritas oraz dyrektorem w Ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym im. Jana Pawła II Caritas w Zakrzowie, z zamieszkaniem tamże.
 • Ks. Mateusz Wójcik – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Anny w Krakowie z poleceniem pełnienia zadań w Domu Krakowskiej Fundacji Centrum Informacji, Spotkań, Dialogu, Wychowania i Modlitwy w Oświęcimiu z zamieszkaniem tamże.
 • Ks. Ryszard Kilanowicz – zwolniony z obowiązków Archidiecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej, a także duszpasterza świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej w Archidiecezji Krakowskiej oraz z obowiązków zamieszkania i posługi duszpasterskiej w Rektoracie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i udzielenie rocznego urlopu naukowego z zamieszkaniem w Domu Polskim Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.
 • Ks. Mirosław Smyrak j. –  zwolniony  z obowiązków wikariusza w parafii pw. Narodzenia NMP w Płokach z poleceniem podjęcia studiów specjalistycznych w dziedzinie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie.

ZOBACZ: Fatalny wypadek w Chełmku. Regał przygniótł 85-latka! Żona seniora była bezradna

Sonda
Cenisz abp Marka Jędraszewskiego?
Magda wybiegła na pasy zza autobusu. Potrącił ją samochód. Nagranie wbija w fotel
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE