Połamane kończyny i omdlenia! Weekendowe wypadki w Tatrach. Ratownicy apelują do turystów!

2020-08-09 12:57 Maciej Brzeziński
wypadek TOPR
Autor: sebo106/CC0/pixabay.com

Seria niebezpiecznych wypadków w Tatrach. W sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe musiało interweniować osiem razy. Duży wpływ na niefortunne zdarzenia mają warunki atmosferyczne.

Piękna pogoda powoduje, że na szlakach turystycznych w Tatrach są tłumy ludzi. Niestety, nie wszyscy są przygotowani na długie wyprawy, które często kończą się wypadkami. Jak informuje portal polskieradio24.pl tylko w sobotę (8 sierpnia) Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe musiało interweniować osiem razy.

Ratownicy byli wzywani głównie do urazów kończyn i omdleń. Duży wpływ ma na to pogoda, która w ostatnich dniach nie rozpieszcza. W całej Polsce obowiązuje pierwszy i drugi stopień zagrożenia przed upałami.

Najpoważniejsze zdarzenia miało miejsce na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Jeden ze wspinających taterników złamał nogę. Radio Kraków poinformowało, że do akcji wykorzystywano śmigłowiec.

Ratownicy TOPR apelują do wszystkich turystów o rozwagę. Wybierając się na szlak należy pamiętać o nakryciu głowy oraz piciu dużej ilości wody.

O czym należy pamiętać w górach?

  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
  • Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.
  • Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
Szturm na polskie góry. Ogromne kolejki na szlakach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.