Refundacja in vitro w Krakowie? Miejscy radni podjęli kluczową decyzję

2019-09-12 8:09 Kuba Paduch, Radio ESKA
Refundacja in vitro w Krakowie? Radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie.
Autor: pixabay.com Według ekspertów, około 600 par w Krakowie kwalifikuje się do zapłodnienia in vitro.

Rada Miasta Krakowa chce wprowadzić refundację zabiegów in vitro. Uchwała wprowadzająca projekt pilotażowy została przegłosowana na środowej sesji.

Refundacja zabiegów in vitro z budżetu miasta najprawdopodobniej stanie się faktem, choć są warunki. Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę w tej sprawie, nie mniej, Radni obawiają się, że zostanie unieważniona przez małopolskiego Wojewodę. Nawet jeśli Wojewoda uchwałę przepuści, nie ma ona zagwarantowanych środków w przyszłorocznym budżecie. Autorka projektu Nina Gabryś wierzy, że pieniądze się znajdą.

Projekt jest pilotażowy, objąć ma pomoc 100 parom, w kwocie 5.000 złotych. To jest jedna szósta zapotrzebowania, bo Stowarzyszenie "Bocian" deklaruje, że w Krakowie zapotrzebowanie na in vitro liczymy na 600 par - mówi Radna Gabryś.

Od decyzji Rady Miasta w całości odciął się klub Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Przewodniczącego Włodzimierza Pietrusa, nie chodzi o światopogląd, tylko o to, że uchwała jest wadliwa.

Czyli błędy prawne przy procedowaniu, nie otrzymanie wymaganej opinii prawej - mamy to stwierdzone przez urzędników miasta. No i oczywiście mamy do czynienia z opinią negatywną Prezydenta - wylicz Przewodniczący Pietrus.

Jeśli Wojewoda Piotr Ćwik nie zakwestionuje uchwały, jej zapisy wejdą w życie od stycznia.

Posłuchaj relacji Kuby Paducha: