Roraty Kraków 2021: O której i gdzie na roraty w Krakowie?

2021-11-30 12:21
Roraty Kraków 2021: O której i gdzie na roraty w Krakowie?
Autor: Zygmunt Put /CC BY-SA 4.0/wikipedia Nawa główna bazyliki Mariackiej w Krakowie.

W niedzielę rozpoczął się adwent, czyli czas radosnego oczekiwana na święta Bożego Narodzenia. Przez cały ten okres w kościołach są odprawiane roraty. To nabożeństwa o Najświętszej Maryi Panny, na które wierni przynoszą świece i lampiony. Tradycyjnie roraty są pierwszą odprawianą w danym dniu mszą świętą, jednak obecnie można w nich uczestniczyć również wieczorem. Sprawdź, gdzie i o której są odprawiane roraty w Krakowie.

Roraty Kraków 2021: O której i gdzie na roraty w Krakowie?

W niedzielę (28 listopada) rozpoczął się adwent, który potrwa aż do wigilii świąt Bożego Narodzenia (24 grudnia). W tym czasie nieodłącznym elementem wystroju kościołów jest wieniec adwentowy z czterema świecami, które zapala się kolejno w następujące po sobie niedziele. Adwent wziął swoją nazwę od łacińskiego słowa adventus, czyli przyjście. Jest to oczywiście związane z oczekiwaniem na kolejne narodziny Zbawiciela. Kolorem liturgicznym używanym podczas adwentu jest fiolet, choć sam adwent jest okresem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie w czasie adwentu w kościołach są odprawiane roraty, czyli msze święte o Najświętszej Maryi Pannie. Mają one szczególną oprawę, ponieważ wierni na nabożeństwa przychodzą ze świecami oraz lampionami. Roraty zwyczajowo powinny być pierwszą odprawianą danego dnia mszą świętą, celebrowaną przed lub o wschodzie słońca, jednak współcześnie, ze względu na ułatwienie wiernym uczestnictwa w roratach, liturgia jest również odprawiana wieczorami. 

PRZECZYTAJ: Kraków. Młoda kobieta potrącona przez samochód. Leżała na poboczu i czekała na pomoc

W roratach z pewnością będzie chciało uczestniczyć wielu krakowian oraz turystów, przebywających w mieście podczas adwentu. O której i gdzie można to zrobić? Oto harmonogram rorat w najpopularniejszych kościołach w Krakowie:

ZOBACZ: Kraków: Makabra na Mogilskiej. To 38-latek zginął na torowisku. Motorniczy nie zauważył potrącenia?

Sonda
Czy adwent jest dla Ciebie ważnym okresem?
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE