Sezon grzewczy w Krakowie. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

2021-09-22 12:14
Sezon grzewczy w Krakowie. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?
Autor: USA-Reiseblogger/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza. Za oknami jest zimno i mokro, przez co wielu mieszkańców Krakowa z wytęsknieniem czeka na możliwość włączenia kaloryferów. Sezon grzewczy rozpoczął już krakowski MPEC. Niestety to nie oznacza, że każdy będzie miał ciepło w swoim mieszkaniu. W tej kwestii najwięcej zależy od zarządców poszczególnych budynków.

Sezon grzewczy w Krakowie. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

W polskim prawie czas trwania sezonu grzewczego nie został precyzyjnie określony. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".  Konkretna data włączenia ogrzewania jest już jednak zależna od zarządców poszczególnych budynków. Przeważnie decydują się oni na odwlekanie rozpoczęcia sezonu grzewczego ze względu na wiążące się z nim koszty. Są też jednak wyjątki. W Krakowie jedna ze spółdzielni zdecydowała się na włączenie ogrzewania już na przełomie sierpnia i września. Z kolei krakowski MPEC dostarcza ciepło do odbiorców podłączonych do miejskiej sieci od poniedziałku, 20 września. Przy okazji MPEC przypomniał, że odbiorcy mogą sami zrezygnować z dostawy energii cieplnej. Taka rezygnacja powinna nastąpić w drodze indywidualnego wniosku podpisanego przez upoważnioną osobę.

PRZECZYTAJ: Brzeszcze. Olbrzymi pech 63-latka. Policjanci poznali go po kilku latach

Największy wpływ na rozpoczęcie sezonu grzewczego mają panujące warunki atmosferyczne. Jeśli przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, chłód jest odczuwalny również w mieszkaniach, dlatego wówczas zarządcy budynków, często na prośbę mieszkańców rozpoczynają ogrzewanie. W Polsce z takimi warunkami mamy najczęściej do czynienia na przełomie września i października. Według zalecanych norm grzejniki powinny zapewnić w pomieszczeniach temperaturę wynoszącą 20 stopni Celsjusza, a w łazienkach nawet 24 stopnie Celsjusza. Nie istnieje sztywna data rozpoczęcia sezonu grzewczego, ale również zakończenia tego okresu. Firmy dostarczające ciepło muszą utrzymywać gotowość do 31 maja, jednak zarządca budynku może zdecydować o wcześniejszym wyłączeniu grzejników. Zwłaszcza jeśli pozwalają na to panujące za oknami temperatury.

ZOBACZ: W Krakowie wyłączyli kasowniki. Komunikacją miejską pojedziesz za darmo

Sonda
Masz już ciepłe kaloryfery?
Tak powstrzymali terrorystów. Ważne ćwiczenia w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE