Okolice Krakowa: Siedemnastolatek ZDEWASTOWAŁ figurkę! Grozi mu pięć lat więzienia

2021-01-25 14:50 PAP ON
Figurka
Autor: Małopolska Policja

17-latek, który zniszczył stojącą w podkrakowskich Zielonkach figurę pucheroka, odpowie za dewastację rzeźby – poinformowała policja. Nastolatek przyznał się do popełnienia czynu, grozi mu nawet do pięciu lat więzienia.

Pucherokami nazywane są dzieci, które w Niedzielę Palmową, ubrane w wysokie, kolorowe czapy chodzą od domu do domu, wygłaszają zabawne oracje i zbierają do koszyków jajka oraz smakołyki. Zwyczaj ten sięgający XVII wieku przetrwał jedynie w gminie Zielonki.

Czytaj także: Bunt na Podhalu! Ruszyły stoki narciarskie. Rząd stracił kontrolę nad państwem?

W zeszłym roku Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i na terenie gminy postawiono pięć figurek pucheroków autorstwa Piotra Bubaka. 11 stycznia jedna z nich została wyrwana i przełamana na pół. Sprawca zabrał górną część figurki - głowę z wysoką czapką, zaś dolną część porzucił.

Centrum Kultury oszacowało straty na 1,3 tys. zł. Zawiadamiający policję podkreślił, że rzeźba jest wykonana z takiego tworzywa, że nie będzie możliwa jej naprawa.

Czytaj także: Kraków: Wyrzuciła prawie 260 tysięcy złotych do KOSZA NA ŚMIECI! Spektakularne oszustwo

"Policjanci z Zielonek zabezpieczyli nagranie z kamery monitoringu znajdującej się nieopodal miejsca zdarzenia. Na filmie widoczna była grupa osób, z których jedna dewastowała figurkę, jednak na nagraniu nie było widać twarzy wandala" – poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Policjantom udało się jednak ustalić, że za zniszczenie pucheroka odpowiada 17-latek z Krakowa. Nastolatek przyznał się do popełnienia czynu i zwrócił górną część figurki. Usłyszał zarzut uszkodzenia rzeźby, grozi mu do pięciu lat więzienia.

Czytaj także: NIESAMOWITE: W Łagiewnikach zamontowali bezdotykowe kropielnice z WODĄ ŚWIĘCONĄ [GALERIA]

Ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego w Krakowie