Tajemnicze odkrycie w centrum Krakowa! Natrafili na nie pracownicy MPEC-u [AUDIO]

2017-11-17 15:07
Miejsce odkrycia
Autor: Ewa Sas, Radio ESKA Miejsce odkrycia

Podczas prac prowadzonych przy ulicy Pędzichów pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej natrafili na fragmenty zabudowań, które mogą pochodzić z XV wieku. 

- Całe miasto stoi na pozostałościach dawnego średniowiecznego i nowożytnego osadnictwa. W tym przypadku odkryliśmy dwie konstrukcje drewniane przedzielone brukiem. Są to konstrukcje solidne, bardzo dobrze wykonane. Podejrzewamy, że mamy do czynienia albo z drogą, bo tutaj obok szła w swoim starym przebiegu ulica Długa, może coś do niej dochodziło, albo być może jest to jakaś konstrukcja gospodarcza. Aczkolwiek jak na konstrukcję gospodarczą, jak na tamte czasy, to jest bardzo solidnie wykonane. W związku z tym nie wiemy jeszcze, z czym mamy do czynienia - mówi Łukasz Majchrzak, archeolog.

Mówi się też o tym, że znalezisko może być związane z dawnym kościołem św. Walentego, który istniał w tej okolicy od 1441 roku i połączony był z wcześniejszym kościołem dla trędowatych. - Nie jest wykluczone, że jest to konstrukcja mająca coś wspólnego z tym obiektem - mówi archeolog. Oprócz fragmentów zabudowań na miejscu znaleziono też ceramikę, monety i fragment skórzanego buta. 

Teraz fragmenty znaleziska zostaną poddane badaniom. Przedstawiciele MPEC-u zapewniają, że nie wpłynie to na czas prowadzenia prac. 

Zobacz też:

>>> Kraków z lat 90. Tak wyglądało miasto ponad 20 lat temu! [GALERIA ZDJĘĆ]

>>> Dzielnice grozy w Krakowie: Gdzie mieszkańcy boją się chodzić po zmroku? [LISTA DZIELNIC]

Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE